PC & Teknoloji Platformu

Windows 10 Yükseltme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Microsoft tarafından hala satışta olan en güncel işletim sistemi. Windows 7 SP1 ve Windows 8.1 Update kullanıcısıysanız Windows 10’a bilgisayarınızı yükseltme seçeneğiniz mevcut. Microsoft tarafından hala yayında olan ücretsiz edinebileceğiniz Windows 10 yükseltme aracı ile Windows 7 (sp1) ve Windows 8.1 işletim sistemi kullandığınız bilgisayarınızı Windows 10’a yükseltebilirsiniz. Windows 10’a yükseltme işlemiyle ilgili detaylar yazımızın devamında.

Windows 10 Yükseltme Öncesi Bilinmesi Gerekilenler:

Sisteminize Windows 10 yükseltmesini uygulamadan önce bilinmesi gereken bazı şeyleri tekrardan hatırlatalım.

  1. Öncelikle sisteminizi Windows 10’a yükseltebilmek için Windows 7 SP1 ve Windows 8.1 Update sürümlerinden birisine sahip olmanız gerekmektedir.
  2. Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT/RT 8.1 gibi sürümleri Windows 10’a yükseltemezsiniz. Windows XP ve Vista’da yükseltilememektedir.
  3. Windows 10 yükseltme işlemi yaklaşık 3-5 GB internet üzerinden dosya indirme gerektireceğinden sabit bir internet üzerinden işlemi gerçekleştirmenizi öneririz.
  4. Windows 10’u etkinleştirmek için kurulumdan önce veya kurulumu tamamladıktan sonra Windows ürün anahtarı istenecektir. Satın almış olduğunuz ürün anahtarını kullanabilirsiniz.
  5. Windows 10’a yükseltme yaptıktan sonra eski sisteminize belli bir süre geri dönüş yapabilirsiniz. ( Bunun için sisteminizde eski sistem dosyalarının silmemiş olmanız gerekmektedir. Ccleaner gibi programlar kullanırken dikkat etmek gerekmektedir.)
  6. Yükseltme yaptığınızda, eski işletim sistemi sürümünüze göre Windows 10’un aşağıdaki sürümlerinden birine sahip olmuş olacaksınız.Windows 10 İşletim Sistemine Yükseltme Nasıl Yapılır?

1- Windows 10’a yükseltme işlemi için gerekli olan Windows 10 Yükseltme Yardımcısını indirme butonu aracılığı ile kolayca indirip bilgisayarınız kaydedebilirsiniz. Windows 10 Yükseltme Yardımcısı (3354 indirme)

2- Açılan Microsoft sayfasında yükseltme yardımcısını indirerek bilgisayarımıza kaydediyoruz. Ardından çift tıklayarak uygulamayı çalıştırıyoruz.

3- Uygulama ilk çalıştığı an karşımıza uygulamayla ilgili sözleşme görünecek ve kabul et diyerek ilerliyoruz. Uygulama sisteminizi Windows 10’a uyumlu olup olmadığı konusunda tarayacak ve size CPU, RAM, disk alanı yeterli olup olmadığı konusunda bilgilendirecektir. 3 seçenekte yeşil işaretle onaylanırsa ileri seçeneğine tıklayarak sisteminize sorunsuz biçimde Windows 10 yükseltmesini uygulayabilirsiniz.

4- Windows 10 yükseltme işlemi için gerekli dosyaları indirme işlemi başlamış olacaktır. İşlemler %100 olmayıncaya kadar yükseltme işlemi uygulanmayacağı için yükseltme işleminin devam etmesi için uygulamayı kapatmayınız. Simge durumuna küçült diyerek simge haline getirebilirsiniz. Simge durumuna küçüldüğünde yüklemeyle ilgili bilgiyi aşağıdaki resimdeki gibi görebilirsiniz.

5- Yükseltme işlemiyle ilgili dosyaların bilgisayarına inmesi ve yüklenmesi yaklaşık 1-2 saat arası bir zamanı bulabilir. Elbetteki bu internet hızınıza göre kısalabilir veya uzayabilirde.

6- Yükseltmeyle ilgili gerekli dosyalar indikten sonra sisteminiz yeniden başlayacaktır. Yeniden başladığında Windows 10 ile ilgili yükleme işlemi başlayacaktır. Yükseltme işlemi yapılırken bazı ek bilgileri girmeniz veya seçenekleri seçmeniz istenebilir.

7- Sisteminizde Window 10 yükseltmesi başarılı bir şekilde gerçekleştiği an sisteminiz kullanıma hazır hale gelecektir.

Not: Yükseltme işlemini iptal etmek isterseniz dosyalar inerken programın sol alt köşesinde beliren Yükseltmeyi iptal et seçeneğine tıklayarak yükseltme işlemini iptal edebilirsiniz. Windows 10 kullanmak için satın alınmış bir ürün anahtarı gerekmektedir. Onun dışında sitemiz üzerinde yasal olmayan paylaşımlara yer vermemekteyiz.

Windows 10 yükseltme işleminiz başarısız sonuç verir ise Windows 10 MSDN (ISO) İndir veya Windows 10 Creators Update MSDN ISO İndir yazılılarımızdan birini tercih ederek Windows 10 indirerek yükseltme veya temiz kurulum yapabilirsiniz. Yükseltme işlemiyle ilgili aklınıza takılan veya karşılaştığınız tüm sorunları bizlerle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x