PC & Teknoloji Platformu

AMD Ekran Kartı Sürücüsünü Kaldırma

AMD ekran kartı (GPU) için mikroçip üretimi yapan iki firmadan sadece bir tanesi. Günümüzde AMD çiplerine sahip ekran kartı üretimi yapan ASUS, MSI, Gigabyte, Sapphire, XFX, EVGA, Powercolor, vs… gibi birçok marka mevcuttur. Ekran kartı çipleri için AMD tarafından sürekli olarak açıklara, hatalara karşı güncelleme yayınlanmakta sistemlerin stabil çalışması sağlanmak istenmektedir. Yeni bir sistem kurarken veya mevcut sistemde kullanılacak olan GPU ile ilgili sistemin üretici tarafından yayınlanan sürücülere ihtiyacı olmaktadır. AMD ekran kartlarıyla ilgili daha önce güncellemenin nasıl yapılacağı ile ilgili bir yazı paylaşmıştık. AMD ekran kartı güncellemesiyle ilgili gerekli yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda ise hatalı olan AMD ekran kartı sürücülerini tamamen nasıl kaldırabileceğimizi anlatıyoruz.

AMD Ekran Kartı Sürücüsünü Kaldırma (AMD Clean Uninstall Utility)

AMD ekran kartı sürücüsünü program ekle/kaldır üzerinden sistemden kaldırsanız bile sürücü (driver) bilgileri aygıt yöneticisi üzerinde kayıtlı olmaya devam edecektir. Aygıt yöneticisinden sürücüyü kaldır deseniz bile sistem donanım bulduğu an otomatik olarak son yüklenen sürücüyü tekrardan tanımlayarak ekran kartını o sürücü üzerinden çalıştırmaya çalışacaktır. Sisteminize yüklediğiniz AMD ekran kartını sürücülerini tamamen kaldırabilmek için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir.

  1. AMD sürücülerini kaldırabilmek için yine AMD tarafından yayınlanmış resmi bir programı kullanacağız. AMD Clean Uninstall Utility (6.58 Mb boyutunda)​​ isimli programı indirerek bilgisayarımıza kaydediyoruz.

  2. Bilgisayarımıza indirdiğimiz AMDCleanupUtility.exe programını çift tıklayarak çalıştırıyoruz.
  3. AMD Clean Uninstall Utility programını çalıştırdığımızda karşımıza “This will remove ALL AMD driver and application components.​​​” şeklinde bir uyarı ekranı çıkacak ve OK butonuna basarak işlemi başlatıyoruz.
  4. Ekran kartı sürücüleri kaldırılırken program küçülerek sağ taraftaki saatin yanında simge olarak belirecektir. Bu aşamada sadece sabırla bekliyoruz.
  5. Ekranda yeni bir pencere açılıp “has successfully completed” kutucuğu açıldığında tüm sürücüler başarıyla kaldırılmış olacaktır. Finish butonuna basarak işlemi devam ettiriyoruz.
  6. Karşımıza sistemimizi yeniden başlatmamızı öneren bir kutucuk daha gelecek ve bu aşamada Yes butonuna tıklayarak sistemimizi yeniden başlatıyoruz.
  7. Bilgisayarımız yeniden başladıktan itibaren sistemdeki tüm AMD sürücüleri temizlenmiş halde tekrar başlayacaktır.

AMD sürücülerini kaldırdıktan sonra tekrardan güncel ve doğru olan sürücüleri sisteminize kurabilirsiniz. AMD Clean Uninstall Utility​​ Windows 10, 8.1, 8 ve 7 sürümlerinin 32 ve 64 bitlik versiyonlarında çalışmaktadır.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

YORUM YAP, FİKRİNİ BELİRT, BİZE KATKIDA BULUN :)

avatar

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar