PC & Teknoloji Platformu

Android Uygulamalar (apk) Nasıl Güncellenir?

Android telefonların kullanmış olduğu apk dosyaları akıllı telefonların temel yapılarını oluşturmaktadır. Öyle ki apk dosyalarının sisteme uyumlu şekilde güncellenmesi önem arz etmektedir. Genellikle bu güncelleme işlemleri Google Play Store üzerinden yapılmaktadır. Güncellemeler otomatik ayarlanabildiği gibi manuel olarakta kullanıcı tarafından kolayca yapılabilmektedir. Google Play üzerinde uygulamalara gelen güncellemeler güvenlik ve uygulamaların stabil çalışması açısından önem arz etmektedir. Özellikle sosyal medya, banka ve resmi kurumlara ait uygulamaları sürekli güncelleyerek yenilemeniz yararınızadır. Elbetteki bu tamamen sizin tasarrufunuzda olacak bir durumdur. Güncellemelerinizi Wifi bağlantısı üzerinden yapmanız sizin yararınızadır. Aksi halde istenmeyen faturalarla karşılaşabilirsiniz. Şimdi gelelim uygulamaların nasıl güncellendiği konusuna.

Android Google Play Store üzerinden APK Dosyası Nasıl Güncellenir?

  1. Google Play Store uygulamasına tıklayarak giriş yapıyoruz.
  2. Giriş yaptıktan sonra sol üst köşedeki 3 çizgili simgeye tıklayarak sol tarafta açılan penceredeki Uygulamalarım ve oyunlarım seçeneğine giriş yapıyoruz.
  3. Sağ üst köşede bulunan Güncelle butonuna basarak güncelleme bekleyen tüm uygulamalarımızı güncelliyoruz.

Android Uygulama Mağazası Dışında APK Dosyası Nasıl Güncellenir?

Google play gibi telefonun kendi üzerinde gelen uygulama mağazaları dışında da rahatlıkla basit bir şekilde .apk dosyasını kurabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem .apk kurulum dosyasını indirmek ya da telefonunuza bilgisayar gibi herhangi bir kaynaktan dosya sistemi içerisine bırakmaktır. Kurulum işlemlerini ise aşağıdaki gibi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

  1. Android cihazımıza kuracağımız .apk dosyasını APKMirror, Fubito gibi paylaşım yapan sitelerden indiriyoruz. İndirmek istediğimiz apk dosyası için cihazınızda “Bu türden dosyalar cihazınıza zarar verebilir. Yinede xxxx.apk dosyası adlı dosyayı saklamak istiyor musunuz?” şeklinde karşımıza gelebilecek uyarıya Tamam diyoruz. Uygulamayı cihazımıza kaydediyoruz.
  2. Android cihazımız içindeki dosya sistemine girerek dosyayı çalıştır diyerek açmaya çalışıyoruz
  3. Android cihazınızda Yükleme engellendi şeklinde bir iletiyle karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan bu pencerede Ayarlar butonuna basıyoruz. Kilit ekranı ve güvenlik penceresi gelecek karşınıza. Burada ise Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif ediyoruz.
  4. Burda dikkat etmeniz gereken en önemli kısım Yalnızca bu yüklemeye izin verin seçeneğini seçerek Tamam butonuna basmak. Bu şekilde telefonunuza arka planda herhangi bir apk dosyasının farkında olmadan yüklenmesine engel olabilirsiniz. En son olarakta uygulamanın yüklenmesini devam ettirmek için Yükle butonuna basıp işlemin bitmesini sağlıyoruz.

Uygulama mağazası haricinde android cihazlara uygulama yüklemi bu şekilde gerçekleşmektedir. Dikkat etmeniz gereken tek önemli nokta indirdiğiniz .apk dosyalarını güvenilir internet sitelerinden indirmek.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x