PC & Teknoloji Platformu

Black Hat Seo Nedir?

Black Hat Seo (Black Hat Search Engine Optimization) web siteleri üzerinde yapılacak olan seo çalışmalarının Google gibi arama motorlarının kriterlerini ihlal edilerek yapılan seo çalışması yapılması yöntemidir. Black Hat Seo arama motorları tarafından pek sevilmeyen ve genellikle hizmet kurallarına aykırı ve kuralları ihlal eden bir çalışma türüdür. Arama motorlarının belirttiği kuralların dışına çıkarak sitelere organik olmayan hit sağlanması hit açısından önem arzetse bile Black Hat Seo yöntemi web sitelerinin arama motorları tarafından kara listeye düşmesine sebep olabilir.

Black Hat SEO Yöntemleri

Black Hat Seo yönteminde ana amaç, bağımsız siteler ve sosyal medya siteleri üzerinden SEO çalışması yapılan siteye linkler vererek geri dönüş sağlanmaya çalışılmasıdır. Ancak bu çalışma stili organik olmayan bir istatistik sağlayacağı gibi organik olmayan sıralamalarda ki ani artışlar arama motorları tarafından hoş karşılanmayacaktır.

Kullanılan bazı Hat Seo yöntemleri şunlardır:

  • Blog sitelerinin yorum kısımlarından alınan blog backlinkleri
  • Forum sitelerinin profil alanlarından alınan profil backlinkleri
  • Makale sitelerinden alınan makale backlinkleri
  • İmleme sitelerinden alınan sosyal imleme

Black Hat Seo Kullanılırsa Zararı Olur mu? Black Hat SEO’dan nasıl çıkılır?

Evet Black Hat SEO kullanımı kötü sonuçlara neden olabilir web siteniz sandbox dediğimiz kara listeye çekilerek hit almaz ve indexlenmez duruma düşebilir. Siteniz üzerinde bu tarz sorunlar bütün emeklerinizin çöpe gitmesine sebep olabilir. Aylarca hatta yıllarca sitenizin indexlenme sorunlarıyla (özellikle jenerik domainler kullanıyorsanız) karşılaşmasına sebep olabilir. Tamamen zararınıza olacak bu yöntemden uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Yapabileceğiniz en iyi şey özgün içeriklere yer vermek ve bir süre sabretmek. Kaliteli içerikler eninde sonunda hakkettiği yere gelecektir. Geçte olsa bunun faydasını ciddi şekilde göreceksiniz. Özellikle son gerçekleşen Google algoritma güncellemeriyle bu durumun ciddiyeti çok net anlaşılmaktadır.

Black Hat SEO’nun tam zıttı olan White Hat SEO ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x