PC & Teknoloji Platformu

DMOZ kapanıyor

En eski ve bilinen ücretsiz dizin hizmeti olan DMOZ tamamen kapanıyor. dmoz.org tarafından açıklanan kapanı tarihi ise 14 Mart 2017 tarihi. 1999’da ilk piyasaya sürüldüğünde internetin en iyilerini bir araya getirip kategoriler halinde listelemeyi amaç edinmiş bir dizin hizmetiydi. İçerisinde binlerce editör barındıran DMOZ tamamen yayın hayatına son verecek. Genellikle Google listeleme sıralarını dahi değiştiren bu web sitesi ne kadar güvenilirdi tartışılır?

DMOZ listeleri ne kadar güvenilirdi?

Evet ilk yayın hayatına başladığında, hatta uzunca yıllar bu listeye girmek için onlarca web sitesi sahibi canla başla çalıştı. Ancak sistem bir yerden sonra editörlerin keyiflerine ve para hırslarına dönüşerek saçma sapan bir yere ulaştı. DMOZ kaydı için para isteyen editörlerden, DMOZ siteli sitesine makale satışı yapan webmasterlere kadar herkes DMOZ’un kaymağını yemeye çalıştı. Hal böyle olunca DMOZ’un Google sıralamalarına bile etki edişi suistimallere neden olarak birçok web sitesinin hakkı resmen gasp ediliyordu. Bu nedenle DMOZ gibi bir sitenin kapanışını çokta üzüntüyle karşıladığımızı söyleyemeyiz.

DMOZ’un bazı editörlerinin farklı bir adres açarak yine benzer bir dizin hizmeti vermeye çalışacakları duyumu var. Ancak bu tür listeleme sitelerinin tarafsızlıkları her zaman tartışmalı olarak devam edecek ve bir süre sonra tutunamayacaklar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x