PC & Teknoloji Platformu

Facebook Fotoğrafları ve Profili Gizleme

Facebook günümüzün en çok kullanılan sosyal medya sitelerininin ilk sıralarında yer alıyor. Bu kadar sık kullanılan bir platformun kişiler adına faydaları olduğu gibi dezavantajlarıda olabiliyor. Bunların en başında Facebook’a ilk kayıt olurken yapılmayan gizlilik ayarlarının kullanıcılar tarafından çokta fazla dikkate alınmayışı geliyor.

Son zamanlarda karşılaştığım en büyük sorunların başında ise Facebook bilgileri ve fotoğrafları herkese görünen çoğu insanın, fotoğraflarının ve bilgilerinin programlar aracılığı izinsizce kopyalanarak başka mecralarda (twitter, instagram gibi) sahte hesaplarda kullanılması. Evet maalesef bu sanılandan fazlaca olmakta. Eğer birgün kendi fotoğraflarınızı farklı bir isimle ve farklı bir sitede görmek istemiyorsanız gizlilik ayarlarınızı düzenleme vaktiniz çoktan gelmiş demektir.

Facebook Fotoğrafların Gizlilik Ayarları Topluca Nasıl Değiştirilir?

Facebook’ta eski paylaşımlarınız dahil tüm paylaşımlarınızın arkadaşınız olmayan kişilerce görülmesini engellemek için yapmanız gerekenler sırasıyla alttaki gibidir. Üstteki resimde kırmızıyla işaretli kısımları düzenliyoruz. Mobil uygulamanızda da aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Facebook’a giriş yaptıktan sonra Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
  2. Ardından Gizlilik seçeneğine tıklayın.
  3. Gizlilik Ayarları ve Araçları sayfasına giriş yapıyoruz. Direkt olarak sayfaya ulaşmak için facebook.com/settings?tab=privacy linkine tıklayabilirsiniz.
  4. Paylaştıklarımı kimler görebilir seçeneğini arkadaşlar seçin. Bu seçeneği dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
  5. Daha sonra geçmiş gönderileri sınırla linkine tıklıyoruz. Karşımıza açılan seçeneği onayladıktan sonra bütün eski paylaşımlarınız dışarıya engellenecektir.

Bu işlemler sonrası arkadaşınız olmayan kişilerce fotoğraflarınız ve tüm paylaşımlarınız dışardan görüntülenemeyecektir.

Facebook Profilini Arama Motorlarına ve Tanımadığınız Kişilere Gizleme:

Facebook’ta arkadaşınız olmayanlar tarafından arkadaşlık isteği almamak ve profilinizi arama motorlarına engellemek için mavi alandaki seçenekleri düzenliyoruz.

  1. Facebook’a giriş yaptıktan sonra Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
  2. Ardından Gizlilik seçeneğine tıklayın.
  3. Gizlilik Ayarları ve Araçları sayfasına giriş yapıyoruz. Direkt olarak sayfaya ulaşmak için facebook.com/settings?tab=privacy linkine tıklayabilirsiniz.
  4. Benimle kimler iletişim kurabilir, aramada beni kimler bulabilir kısımlarını arkadaşlar veya arkadaşlarımın arkadaşları olarak ayarlayın.
  5. Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlantı vermesini istiyor musunuz? seçeneğini hayır olarak işaretleyin.

Yukarıdaki işlemleri tamamladığınız anda tanımadığınız kişiler tarafından takip edilmenizi önleyebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız arkadaşlarınızın arkadaşları tarafından ekleme isteği alabilirsiniz. Maalesef mesaj ile ilgili herhangi bir gizlilik ayarı mevcut değil.

Facebook Mesaj Butonunu Gizleme:

Tanımadığınız kişilerden mesaj almamak adına yaşınızı 13 yaş ve altı kaydederek mesaj butonunuzu da gizleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x