PC & Teknoloji Platformu

Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir?

Facebook hesabında istenmeyen paylaşımlarla karşılaşan, tanımadığı kişileri takip eden, hiç tanımadığı kişilere mesaj gönderen, saçma sapan paylaşımları beğenen kullanıcıların facebook virüsünden kurtulmak için gerekli tüm detaylar yazımızın geri kalanında. Öncelikle belirtmek istediğim şey başlıkta yazmış olsam bile karşılaşılan durumun aslında bir virüs olmadığıdır.

Herhangi bir siteye giriş yaparken sizi Facebook benzeri sayfalara yönlendiren ve giriş yapmanızı isteyen sayfaların veya giriş yaparak bazı izinler vermenizi isteyen uygulamaların profilinizi kullanması sonucu karşılaşılan problemlerdir. Maalesef ki günümüzde takipçi, beğeni satan kişilerin insanları farklı amaçlarla kandırarak profil izini aldıktan sonra yaptıkları işlemler başınıza dert olmakta. Şimdi tüm bütün bu sorunlardan korunmak için ne yapmamız gerektiğini inceleyelim.

Facebook Virüsü Nasıl Temizleme İşlemi:

Facebook hesabımızı güvende tutmak için yapacaklarınızı birkaç başlıkta anlatacağım. İşlemler sonunda facebook hesabınızla ilgili hiçbir sorununuz kalmayacaktır.

1. Facebook Uygulamaları Temizleme İşlemi:

Facebook’ta istenmeyen mesajlar, beğeniler veya kişileri arkadaş olarak eklemenize neden olan esas sorunlar facebook uygulamalarına izin vermiş olmanız. Profilinizin kontrolünü ele geçirebilecek izinlere sahip olabilecek bu uygulamaları kaldırmak için şunları yapmalısınız.

 

 • Facebook’a giriş yaptıktan sonra Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
 • Ardından Uygulamalar seçeneğine tıklayın.
 • Facebook ile Giriş Yapılanlar listesinde karşınıza birçok uygulama gelecektir.
 • Uygulamanın yanındaki X işaretine basarak açılan pencerede eğer görünüyorsa “…. gönderiler, fotoğraflar ve videolar dahil tüm …. hareketlerini sil. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.” seçeneğinide seçtikten sonra Kaldır butonuna basarak profilimizdeki izinlerini ve paylaştıklarını kaldırıyoruz.
 • Bu listedeki uygulamalar her ne kadar resmi uygulamalar gibi görünselerde bazıları orjinal markayı (swarm, instagram, samsung gibi) taklit ediyor olabilir. Listede izin vermiş olduğunuz tüm uygulamaları teker teker silmenizi öneriyorum. Daha sonra telefonunuzla tekrar giriş yaparak Facebook’u güvenli bir biçimde kullanabilirsiniz.

Facebook uygulamalarını profilden temizleme işlemi bu kadar. Dilerseniz tüm uygulamaların profilinize erişimini Uygulamalar, İnternet Siteleri ve Eklentiler seçeneğini devre dışı bırakarak gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki bu durumda Instagram gibi bazı uygulamalarda hatalar alabilirsiniz.

2. Facebook Profili Albüm, Fotoğraf ve Paylaşımları Gizleme:

Facebook profilinizi güvene almaya devam ederken önemli bir nokta profilinizi, albümlerinizi ve paylaşımlarınızı dışarıdan herkesin göremeyeceği şekilde tekrardan ayarlamak. Bununla ilgili yapmanız gerekenleri Facebook Fotoğrafları ve Profili Gizleme isimli makalemizde bulabilirsiniz.

3. Facebook Şifre Değişikliği ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulama:

Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamak için yapmanız gereken en önemli husus kesinlikle şifrenizin güvenliği olacaktır. Kesinlikle doğum tarihi, telefon numarası ya da 123456 gibi kolay şifreler hesabınızın çalınmasına kolaylık sağlayacaktır. Şifrenizi karmaşık bir biçimde harf, rakam ve karakterlerden oluşmasına özen göstermelisiniz. Şifrenizi değiştirmek için facebook.com/settings?tab=account&section=password adresini kullanabilirsiniz.

Şifrenizi değiştirdikten sonra Ayarlar – Güvenlik menüsü altındaki iki faktörlü kimlik doğrulaması seçeneğini aktif ederek hesabınızı güvenli bir hale getirmenizi öneririz. Ayrıca giriş yaptığın yer ve tanınan cihazlar seçeneği altındaki tüm cihazları tek tek silerek hesabınıza erişim yetkisi bulunan cihazlarla bağlantısını kesmenizide öneririz.

Facebook Hesabım Nasıl Güvende Kalır?

 1. Şifrenizi kimse ile paylaşmayınız
 2. Facebook resmi web adresi veya uygulaması dışında hiçbir yerden giriş yapmayın.
 3. Bilmediğiniz uygulamalara ve sayfalara şifrenizle giriş yapmayın. Yapımcısınız bilmediğiniz uygulamalara kesinlikle izin vermeyin.
 4. Arkadaşınızın gönderdiği mesaj ya da profilinde paylaştığı bir paylaşıma ne olduğunu tam anlamadıkça tıklayıp açmamaya çalışın. Zira birçok kullanıcı video sandıkları facebook paylaşımlarıyla tuzağa düşürülmekteler.
 5. Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerini ve mesajlara dikkat ediniz.
 6. Şuraya buraya tıklayın diyen paylaşım ya da mesajları ciddiye almayın.

Bütün bu anlattıklarımızdan sonra Facebook hesabınızda istemediğiniz paylaşımlar ve etkinliklerden uzak durmuş olacaksınız. Tanımadığınız kişileri eklememeye özen gösterirken, bilmediğiniz uygulama ve sitelere giriş yapmamanız önem arz etmektedir. Ayrıca internet tarayıcınızın adres satırında https://www.facebook.com olarak görmedikçe hiçbir sitenin Facebook olmadığını unutmayın. Hala sorun yaşayanlar var ise yorum olarak yardım isteyebilirler.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x