PC & Teknoloji Platformu

Fibernet / ADSL / VDSL Modemlerde DNS Değiştirme

Fibernet, ADSL, VDSL modemlerde DNS nasıl değiştirilir? merak ediyorsanız yazımızın geri kalanında detaylıca sizler için anlattık. Birçoğumuz internete erişim için farklı internet bağlantıları kullanıyoruz. Mobil internet haricinde evlerimizde veya işyerlerimizde kullandığımız internet türleri genellikle Fibernet, ADSL, VDSL veya Kablo TV gibi seçenekler oluyor. Bilgisayar ve akıllı telefonlarda nasıl DNS değiştirileceğini daha önce sitemizde detaylıca anlatmıştık. Bugün bilgisayar veya telefonla uğraşmadan direkt modem yollu DNS nasıl değiştirilir o konudan bahsedeceğiz.

Fibernet / ADSL / VDSL / Kablo TV Modemlerde DNS Değiştirme

Bilgisayar veya telefonunuzda DNS değiştirdiğinizde yaptığınız ayarlar sadece o cihazı kapsamaktadır. Ancak modeminizde DNS sunucunuzu değiştirirseniz bu evinizde veya işyerinizde kullandığınız tüm cihazları kapsayacağı için her cihaza ayrı ayrı DNS ayarı yapmanız gerekmeyecektir. Kullandığınız internet türüne göre DNS değiştirmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

  1. Öncelikle modem arayüzüne ulaşabilmeniz gerekmektedir. Modem arayüzünüze kullanmış olduğunuz bir internet arayüzü üzerinden adres çubuğuna 192.168.1.1, 192.168.2.1, 10.0.0.2, … vb. gibi üreticinin cihaza tanıttığı IP adresi üzerinden erişebilirsiniz.
  2. Modemin arayüzüne erişimi sağlayan IP adresini açtığınız anda karşınıza giriş (login) ekranı gelecektir. Bu kısımda sizden kullanıcı adı ve şifresi istenecektir. Bu seçenekte üreticinin veya internet dağıtıcı firmanın ilgili model modemine göre farklılıklar gösterebilmektedir.  (Örneğin; Türk Telekom verdiği modemlerde genellikle admin/ttnet şeklinde belirlemektedir.)
  3. Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra modemin network ayarlarını bulmanız gerekecektir. WAN, LAN veya AĞ yazan bir menü altında DNS başlığını bulmanız gerekiyor. Markadan markaya hatta modellerde bile farklılıklar olan bu menü farklı yerlerde yer alabilir.
  4. DNS sekmesini bulduğunuzda otomatik seçeneği mevcut ise otomatik seçeneğini kaldırıp belirlediğiniz DNS adreslerini listeye girebilirsiniz. Listede birden fazla giriş alanı olabilir. Dilediğiniz kadar girebilirsiniz. Ancak 2 tane DNS adresi yeterli olacaktır.
  5. DNS adresini girdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. DNS kullanmaktan vazgeçerseniz işlemleri geri almanız kafidir.

Markaların modellerine göre ayar sayfalarında farklıklar söz konusudur. DNS seçeneği tüm modemlerde olduğu gibi farklı başlıklar altınnda yer alabilmektedir. Örneğin: kendi kullandım ZTE modeme ait DNS ayarları uygulama yazan seçenek altında yer almaktaydı. Eğer modeminizin DNS ayar seçeneğini veya admin şifresini bilmiyorsanız yorum olarak belirtmeniz halinde yardımcı olabiliriz.

Güncel olarak yayınladığımız DNS adresi listemizde hızlı ve güncel bir DNS listesine erişim sağlayabilirsiniz. Level3, Verisign, Google DNS, Yandex DNS, FreeNom DNS gibi adreslerden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Ayrıntılı DNS listemize ulaşmak için buraya tıklayınız. Sizler için seçtiğimiz ücretsiz DNS servisleri yer almaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
kaan

superonline dns değiştirmeye izin vermiyor , huawei modemlere dns adresini gömmüş, pc den de değişsen değişmiyor

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

1
0
Would love your thoughts, please comment.x