PC & Teknoloji Platformu

T.C. Kimlik Numarası Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uzun yıllardır yürütülen Mernis projesi kapsamında hayata geçen ve her vatandaşın nüfus cüzdanında bulunan bir 11 haneli vatandaşlık numarasıdır. Mernis projesinin sonucu olan kimlik numarası verilmesi süreci ülke nüfus kütüklerinde yer alan ölmüş vatandaşlarda dahil olmak üzere 1999 yılı sonu itibarıyla 122.145.860 kişi kaydının veri olarak Mernis sistemine girişi tamamlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası uygulaması 22 Ekim 2000’de her Türkiye vatandaşına tek bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verilerek uygulamaya alınmıştır.

T.C. Kimlik Numarası Nasıl Öğrenilebilir?

Sistem herkese bir kimlik numarası vermiş olsada hala ülkemizde eski nüfus cüzdanını değişmeyen çok fazla sayıda insan mevcut. Resmi işlemleri gerçekleştirirken T.C. Kimlik numarası gerektiğinden bir çok kullanıcı T.C. kimlik numarasını nasıl öğrenebileceğini sorguluyor. Aslında internet üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden T.C. kimlik numaranızı sorgulayabilirsiniz. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası sorgulamayla ilgili tüm linkler aşağıdaki gibidir.

  1. T.C. kimlik numarası sorgulaması yapabilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde yer alan Kimlik Kartı Seri No ve Kişi Bilgisi ile T.C. Kimlik No Sorgulama sayfasına giriş yapın.
  2. Karşınıza çıkacak form üzerindeki bilgileri nüfus cüzdanınızda yazıldığı gibi sırasıyla açılan formda eksiksiz olarak doldurun.T.C. Kimlik No Sorgulama
  3. Spam koruması için eklenmiş Capctha (ben robot değilim) doğrulamasını işaretleyerek uygulayın.
  4. Doğrula butonuna basarak sorgulamanızı tamamlayın. Açılacak olan sayfada kayıtlı nüfus bilgilerinizi bulabilirsiniz.

Kimlik bilgileriyle yapılabilecek diğer Kimlik Numarası sorgulamaları:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden farklı sorgulamalarda yapabilirsiniz. Bu sorgulama türlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

  • T.C. Kimlik No Doğrulama
  • Yabancı Kimlik No Doğrulama
  • Nüfusa Kayıt Yerive Kişi Bilgisi ile T.C. Kimlik No Sorgulama
  • Kimlik Kartı Seri No ve Kişi Bilgisi ile T.C. Kimlik No Sorgulama
  • Kişi Bilgileri ile Yabancı Kimlik No Sorgulama
  • Doğum Yılı ve İkamet İzin / Tezkere No – Çalışma İzin No ile Yabancı Kimlik No Doğrulama

Kaynak olarak bilgilerini paylaştığımız T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesine erişmek için buraya tıklayın. Kaynak olarak resmi web sitesi haricinde sitemizde yayınladığımız bu yazımızda harici bir link paylaşımı yapılmamıştır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x