PC & Teknoloji Platformu

Film Hassasiyeti(İSO,ASA) Nedir?

Fotoğrafçılıkta kullanılan emülsiyonların ışığa karşı hassasiyetlerine Film Hassasiyeti(duyarlılığı yada sürati) adı verilir.Günümüzdeki dijital fotoğraf makinelerinde buna İSO yada ASA olarak karşımıza çıkmaktadır.Düşük İSO ayarlanmış fotoğraflar ortamın ışığına göre daha çok pozlama süresi isteyebilir yada istemeyebilir bu durum İSO ‘nun arttırılmasıylada giderebilir fakat tamamen ortamın ışığı herşeyi etkilemektedir diyebiliriz buda pozlama süresinin değişmesine sebebiyet verir.Sadece bunlarla bitmez aklınızdaki çekmek istediğiniz fotoğraf aklınızdaki fikre görede değişebilir.

Sensörlerin duyarlılığı yazılımla arttırılırken poz süresi de aynı şekilde kısalmaktadır.Günümüz makilerinde bu işlem dijital makinelerde 6400 İSO(ASA)’ya kadar çıkabilmektedir.Daha üst seviye makineler ve ekstra ekipmanlar sayesinde bu sayı daha da arttırılabilmektedir.

Günümüzdeki dijital fotoğraf makinelerinde eski makinelere göre makinenin film hassasiyetine kontrol etmek daha kolaydır ve istediğiniz gibi rahatlıkla değiştirebilirsiniz.100 İSO ile 16 saniye pozlanan fotoğraf 200 İSO ile 8 saniye pozlanabilir.Buda bize şunu açıklıyor ki İSO’nun artışı pozlama süresinin yarı yarıya düşmesini sağlar.

İSO’nun yetersiz ışıkta arttırılması sonucu özellikle akşam çekimlerinde fotoğraflarda kumlanma görebilirsiniz.Bunun sebebide kısa pozlama,yetersiz ışık ve İSO’nun artılması sebebiyle fotoğrafta kumlanmalar meydana gelebilir.Aşağıdaki görselde bunu daha rahat görebilirsiniz.

İSO-ASA (1)

Aşağıdaki görsele bakarak İSO’nun artışı ile nelerin ortaya çıktığını anlayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x