PC & Teknoloji Platformu

Geliyoo.com nedir? Gerçekten yerli arama motoru mu?

Son günlerde gündeme gelen yerli arama motoru diye lanse edilen Geliyoo.com nedir? Gerçekten yerli arama motoru olmaya aday mı detaylıca inceleyelim. Maalesef yıllardır bilişm dünyasında yer alan bizlerin sürekli dile getirdiği yerli arama motoru söylemi pek ciddiye alınmıyordu. Yıllarca dile getirmiş olmamıza rağmen 3-5 girişim olsa da yeterince desteklenmedikleri için zaman içinde kaybolup gittiler. Geçtiğimiz günlerde herkesin hatırladığı üzere Ulaştırma Bakanlığı’nın da aldığı kararla Türkiye’nin yerli arama motoru olması gerektiği söylemleri artmaya başladı. Daha sonrası sosyal medyada ve haber sitelerinde bir sitenin ismini duymaya başladı. Evet geliyoo.com isimli arama motoru. Bunu inceleyelim istedim detaylıca.

Geliyoo.com Türkiye lokasyonlu sunucularda mı barınıyor?

Geliyoo.com benim yılbaşından önce karşılaştığım bir arama motoru görünümlü web sitesiydi. Tabi ki o zaman ciddi anlamda oturup üzerinde düşünmedim. Son günlerde artan yorumlar sonrası bazı detayları incelemek faydalı olur diye düşünmeden geçemedim.

Öncelikle birşeyin yerli olabilmesi için ülke sınırları içinde sunuculara ve o sunucuların barındığı verilerin saklanacağı datacenter merkezlerine ihtiyaç bulunuyor. Ancak geliyoo girişimi maalesef ki bu konuda ilk basamakta sınıfta kalmış görünüyor.  https://intodns.com/geliyoo.com adresinden yaptığımız dns sorgulamasında sitenin Fransa lokasyonlu sunucularda olduğunu görmek çokta zor olmasa gerek. :)

 

Geliyoo.com gerçek bir arama motoru mu?

Yerli arama motoru diye ortaya çıkan bu girişim aslında komik bir biçimde google alt yapısı kullanmakta. Sitenin kaynak kodları incelendiğinde Google API kodlarına rastlamakta çok zor değil. Arama sonuçları bir şekilde filtrelenerek arama sonuçlarında gösteriliyor ancak yapı tamamen google api desteği ile kurulu.

 

Açıkçası google zaten bu tür işlemler için Google CSE hizmetini epey zamandır kullanıcılarına ücretsiz sunuyor. Yani kendi özel arama motorunuzu yaratma şansınız mevcut google altyapısı ile.

Geliyoo.com nedir?

10 yılda harcanan 10 milyon  liralık yatırımlardan bahsediliyor sözde yerli dediğimiz bu arama motoruna ancak Yandex gibi bir örnek var iken iyimser bakamıyorum. Google alt yapısıyla yapılıp bizlere yerli diye yutturulmaya çalışılan bu arama motoru için. Ayrıca arama çubuğu altındaki kurulu cumhurbaşkanına mektup, haber ve forum siteleri bu işten ne kadar uzak ve ciddiyetsiz olduklarını ayrıca belirtiyor. Ayrıca o logo nedir? Evet kurdukları şirket belki sektöründe iyi işlerde yapabiliyor olabilir ancak arama motoru diye ortaya sunulan şeyin saçmalıktan ibaret olduğunu da devlet yetkililerimize anlatmamız gerek.

Eğer yerli bir arama motoru yapılacaksa bu iş sadece devlet eliyle mümkün görünmüyor. Güçlü bir alt yapının ülkemize kurulması gerekiyor. Verinin işlenmesi kadar saklanması da geldiğimiz teknolojik çağda önem arz ediyor. Kendi data center merkezlerimiz kurulup ülke genelinde yaygın olmadıkça, yazılımcı bu işin gerçekten ehli özel şirketleri teşviklere yöneltmedikçe arama motoru kısmı kafalarımızda hep soru işareti olarak kalacak.  Maalesef geliyoo gibi hiçbir alt yapısı olmayan arama siteleri bu konuda sınıfı asla geçemez. Özellikle sırf hibe kredileri almak için böyle bir yolu seçmişler iken…

Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun daha önce bahsettiği yerli arama motoru projesi ile geliyoo sitesinin hiçbir alakası yok.

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın açıklaması – yerli arama motoru hk.

Basın yayın organlarında “10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu” başlığıyla yer alan haberlerde; söz konusu arama motorunun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen proje olduğu algısı oluşması nedeniyle açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin Bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili Bakanlığımızla bir temasları olmamıştır. Ancak, 18 Ocak 2017 (Bugün) tarihinde Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişleridir.

“Geliyoo” isimli arama motoru projesine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır.

Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki “Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” açıklaması, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Elbette ki, ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

http://www.udhb.gov.tr/aciklama-14-basin-aciklamasi—yerli-arama-motoru-hk-.html

 

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yeliz

Bu gibi scriptler zaten internette satılıyor.

Adem

Türkiye’de barınmayan arama motoru mu olur?

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

2
0
Would love your thoughts, please comment.x