PC & Teknoloji Platformu

Gizli Numara Engelleme – Türk Telekom Turkcell Vodafone

Gizli numara özelliği çağrı yapılırken Caller ID bilgisinin yani o numaraya ait telefon numarasının karşı tarafa iletilmesidir. Caller ID yani telefon numarası kullanılan operatör tarafından sağlanmaktadır. Kullanıcıların talebi doğrultusunda karşı tarafa iletilip iletilmeyeceği seçilebilen bu özellik kimi zaman art niyetli insanlar tarafından kullanıldığından sorunlara neden olabilmektedir? Peki özel/gizli numaradan yapılan bu çağrıları engellemenin yolu var mıdır? Elbette ki özel/gizli numaradan yapılan bu tür aramaları kolayca engelleyebilirsiniz. Yapmanız gerekenler yazımızın devamında.

Gizli/özel numarayı engelleyerek çağrı almamayı tercih etmeniz mümkün. Gizli numaralardan gelen aramaları engelleyebilirsiniz. Servisi aktive etmeniz durumunda gizli numaralardan gelen aramalar size yönlendirilmeyecektir. Gizli numara ile arayan kişiye, sizin gizli numaralardan çağrı kabul etmediğiniz bilgisi verilecektir. Üstelik bu servis ücretsizdir.

Türk Telekom Gizli/Özel Numara Engelleme

Web üzerinden numara engellemek için:  Gizli numara engelle aktivasyon işlemlerinizi yapmak için online işlem merkezine girmek için tıklayınız.

*253# ile:  Gizli numaralardan gelen çağrıları engellemek veya alabilmek için *253# yazarak arama yapmanız yeterli. *253# ye arama yaptığınızda, gizli numaralardan çağrı engelleme servisi mevcut durumunu değiştirecek (aktif ise deaktif, deaktif ise aktif olacak) ve telefon ekranınızda ilgili bilgiyi görebileceksiniz.

*100# ile:  Gizli numara engelle aktivasyon işlemlerinizi *100# İşlemler menüsünden yapabilirsiniz.

Turkcell Gizli/Özel Numara Engelleme

*253# tuşlayıp “YES”e basarak servisten yararlanmaya başlayabilirsiniz. Servisiniz aktifken #253# tuşlayıp “YES”e bastığınızda servis kendiliğinden iptal olmuş olur.

Vodafone Gizli/Özel Numara Engelleme

Gizli numaralı çağrıları almamak için Online Self Servis, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Gizli numaradan gelen çağrıları engellemek için: GIZLI AC yazıp 7046‘ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046 yı arayabilirsiniz

Gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek için: GIZLI KAPAT yazıp 7046‘ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046‘yı arayabilirsiniz

Bimcell/Fenercell/PTTCell Gibi Diğer Operatörlerde Gizli/Özel Numara Engelleme

*253# tuşlayıp “YES”e basarak servisten yararlanmaya başlayabilirsiniz. Servisiniz aktifken #253# tuşlayıp “YES”e bastığınızda servis kendiliğinden iptal olmuş olur.

Not: Numara engelleme servisi ile analog santrallarden, PBX’lerden ve yurtdışından numarasız olarak gelecek çağrılar engellenememektedir. Onun dışında tüm operatör kullanıcılarından gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x