PC & Teknoloji Platformu

Nikon Fotoğraf Makinesinin Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Nikon Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

İkinci el fotoğraf makinesi alınırken cihazın kasası ve kullanımı kadar kullanıcıların dikkat ettiği hususlardan bir tanesi cihazın shutter sayısıdır. Aslında tam olarak pek bir önemi olmasada cihazın ne kadarlık bir kullanıma maruz kaldığı konusunda kullanıcılara fikir verebiliyor. Daha önce sitemizde Canon makinelerle ilgili shutter bilgisi gösteren programlar paylaşmıştık. Bu kez Nikon için işe yarayacak yöntemlerden bahsedelim. Öncelikle baştan belirtmem gerekiyor Nikon’da shutter bilgisi fotoğraflar üzerine işlendiği için direkt olarak Canon’da olduğu gibi direkt bir program aracılığı ile görmek pek mümkün olmuyor.

Nikon Fotoğraf Makinesinin Shutter Sayısını Program Kullanarak Öğrenme Yöntemi:

Nikon için resim üzerinden shutter bilgisi okuyarak gösterecek yaklaşık 910KB’lık bir program aracılığı ile exif bilgileri üzerinden okumayı anlatacağım.

1- Öncelikle kullanacağımız programı buton aracılığı ile indiriyoruz. Camera Digital Exif Info.zip (9207 indirme )
2- Programı indirdikten sonra zip dosyasından uygun bir yere çıkarıyoruz. Karşımıza alttaki gibi bir ekran geliyor ve sağ tarafta bulunan Load Photo butonuna basıyoruz.

3- Makinenizde yer alan en son çekmiş olduğunuz fotoğrafı ister bilgisayarınıza kaydederek isterseniz de direkt hafıza kartı üzerinden bularak seçiniz. Fotoğrafı seçtikten sonra tamam butonuna basarak fotoğraf bilgilerine bakıyoruz.
4- Programa fotoğrafı tanıttıktan sonra fotoğraf bilgileri üzerinde total number of shutter releases alanında makinenizdeki son sayaç bilgisini göreceksiniz.

Fotoğrafın shutter bilgisi dışında program aracılığı ile diğer değerlerinide bu program aracılığı ile kolayca görebilirsiniz.

Nikon Fotoğraf Makinesinin Shutter Sayısını Siteler Aracılığı İle Öğrenme Yöntemi:

Program indirerek bakmak istemiyorum diyenler için diğer alternatif ise fotoğraftaki shutter bilgisini gösteren bazı web sitelerini paylaşacağım. En son çektiğiniz fotoğrafı bu siteler üzerindeki yükleme seçeneği ile yükleyerek exif bilgilerini okutma yöntemiyle shutter bilgisini öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf makinesi shutter bilgisini gösteren bazı web siteleri:

http://shuttercounter.com
http://www.myshuttercount.com
https://www.camerashuttercount.com

Desteklenen Bazı Modeller: NIKON D4S D810 D750 D600, D800, D4, D3200, D3100, D5000, D5100, D5200, D5300, D3300, D3200, D300, D7000, D700, D3, D3X, D3S Nikon 1 J1 and V1 | D40, D60, D80, D90, D3000 | coolpix kameralar: P7000, P7100

Nikon makinelerin tamamında shutter bilgisi okunabildiğine dair kesin bir bilgi veremiyorum. Ancak programı veya siteleri kullanan kullanıcılardan yorum olarak belirtmelerini rica ederiz. Canon için shutter programını Canon Fotoğraf Makinesinin Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir? makalemizde bulabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x