Toplu Halde Dosya Uzantısı Nasıl Değiştirilir? Programsız

4
5373

Günlük hayatta yedeklediğimiz yada anında kullandığımız her dosyanın birbirinden farklı bir uzantısı mevcuttur. Uzantıların farklılığı sayesinde birçok dosyanın ayrılması kolaylaşmaktadır. Bazı durumlarda hatalı dosya uzantılarını düzeltmemiz gerekmektedir. Tek tek yapılamayacağı gibi birden fazla dosyanın programsız olarak uzantısını değiştirmek mümkün. Bu makalemizde programsız olarak basitçe nasıl tüm dosya uzantılarını değiştirebilirsiniz onu göstereceğiz.

Toplu Halde Dosya Uzantısı Programsız Olarak Nasıl Değiştirilir? Çözüm yöntemi:

1. Başlat-Donatılar kısmından yeni bir notepad dosyası açıyoruz. ( yada kısayoldan windows tuşu+r yaparak gelen çalıştır ekranına notepad yazarak enter yapıyoruz. 

2. Açılan dosyaya

ren *.chk *.raw

yazıyoruz. Sonrasında kırmızıyla belirttiğim ilk uzantıya değiştireceğimiz dosyanın uzantısını, sonraki mavi olana da değiştirilen dosyanın hangi uzantıyla kaydedileceğini yazıyoruz.

dosya-uzanti-degistirme

Değiştireceğiniz dosyanın uzantısını üzerine gelerek açılan bildirim kutucuğunda yada özellikleri kısmında bulabilirsiniz.

dosya-uzanti-degistirme-0

3. Notepad üzerindeki Dosya kısmından Kaydet seçeneğine giriyoruz. Dosyayı kaydedeceğimiz yeri girdikten sonra dosya ismini degistir.bat olarak giriyoruz. Altındaki seçeneği Tüm Dosyalar yaparak Kaydet butonuna basıp kaydediyoruz.

dosya-uzanti-degistirme-1
4. İçeriğini değiştirmek istediğimiz dosyaları bir klasörde toplayarak degistir.bat dosyasını içerisine atarak çift tıklayıp çalıştırıyoruz. Dosya uzantılarının tamamen değiştiğini göreceksiniz. İşlemimizin tamamı bu kadar.

5. Yok ben bunları yapamam diyorsanız alttaki linkte paylaşmış olduğumuz .zip dosyası içindeki degistir.bat dosyasını notepad açarak içine sürükleyerek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

değiştir.zip İndir– 718 defa indirildi

Not: Bu yöntem windows 10 da dahil tüm sistemlerde geçerli olup, işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka değiştirdiğiniz dosyaların bir yedeğini almalısınız. Bazı uzantılar arasında uyumsuzluk söz konusu olabilir. Bu sadece dosya uzantılarındaki hatalar için kullanılabilir. Aksi halde bu işlemin dosyalarınızı convert edemeyeceğini söylemeliyiz.

4
YORUM YAP, FİKRİNİ BELİRT, BİZE KATKIDA BULUN :)

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Özgür UygunYusufÖmer Faruk Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yusuf
Yusuf

Benim bir sürü fotoğraflarım var ve şuan ki uzantıları chk ama hangi uzantıya çevireceğimi bilmiyorum. Benim bu fotoğraflara acil ulaşmam gerekiyor yardım edebilir misiniz?

Ömer Faruk
Ömer Faruk

SD Card’dan silinen dosyalar Lost.Dir klasörüne atılıyor , bilirsiniz. O dosyaların uzantısı yok. Ne yapabilirim???