PC & Teknoloji Platformu

Web Tarayıcıların Geliştirici Konsolları Nasıl Açılır?

Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Microsoft Edge vb. gibi tarayıcılar genellikle web ve yazılım geliştiriciler için özel konsollar içeriğinde barındırır. Bu web geliştirici konsollar üzerinde çeşitli Javascript kodlarını çalıştırabileceğiniz gibi sitenizin stil ve kodlamasında karşılaşılan hatalarıda ayrıca görmeniz mümkün. Windows 10 dahil tüm Windows sürümlerinde geçerlidir. Peki geliştirici konsolu denilen bu ekranlar tarayıcılarda nasıl aktif edilir?

Mozilla Firefox Tarayıcısında Web Geliştirici Konsolu Nasıl Aktif Edilir?

Mozilla firefox üzerinde ziyaret ettiğiniz web sitesinde gezinirken bilgisayarınızın mouse sağ butonuna tıklayın. Açılan pencerede öğeyi incele seçeneğine tıklayın. En altta açılan pencerede konsol seçeneğine girerek en altta ki kod kısmına denemek istediğiniz kodu girebilirsiniz. Ctrl + Shift + K tuşlarına aynı anda basarakta konsolu açabilirsiniz.

Google Chrome Tarayıcısında Web Geliştirici Konsolu Nasıl Aktif Edilir?

Google Chrome üzerinde ziyaret ettiğiniz web sitesinde gezinirken bilgisayarınızın mouse sağ butonuna tıklayın. Açılan pencerede incele seçeneğine tıklayın. Sağ tarafta açılan pencerede console seçeneğine girerek en altta ki kod kısmına denemek istediğiniz kodu girebilirsiniz. Ctrl + Shift + J tuşlarına aynı anda basarakta konsolu açabilirsiniz.

Opera Tarayıcısında Web Geliştirici Konsolu Nasıl Aktif Edilir?

Opera üzerinde ziyaret ettiğiniz web sitesinde gezinirken bilgisayarınızın mouse sağ butonuna tıklayın. Açılan pencerede öğeyi denetle seçeneğine tıklayın. Sağ tarafta açılan pencerede console seçeneğine girerek en altta ki kod kısmına denemek istediğiniz kodu girebilirsiniz. Ctrl + Shift + J tuşlarına aynı anda basarakta konsolu açabilirsiniz.

Microsoft Edge Tarayıcısında Web Geliştirici Konsolu Nasıl Aktif Edilir?

Opera üzerinde ziyaret ettiğiniz web sitesinde gezinirken bilgisayarınızın mouse sağ butonuna tıklayın. Açılan pencerede öğeyi denetle seçeneğine tıklayın. Alt tarafta açılan pencerede konsol seçeneğine girerek en altta ki kod kısmına denemek istediğiniz kodu girebilirsiniz. F12 tuşuna basarakta konsolu açabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
KAAN ÇOLAK

merhabalar bazı web sitelerinde sağ tık çalışmıyor f12 de çalışmıyor nasıl açabilirim

mehmet

burada açılan konsol aracılığı ile neler yapabiliriz.
mesela ilgili sorgulama kutucuğuna bir öğrencinin numarasını yazıp matematik notunun kaç olduğu sonucu döndürebilecek bir kod yazılabilir mi?
tek tek öğrencilerin notlarını yazıp sonuca bakmak yerine bunu bilgisayara yaptırabilir miyiz

Mahmut Onur Özden

Konsolda Java kodları çalıştırmak mı?
Lütfen Google’a “Java ve Javascript arasındaki farklar nedir?” yazın ve öğrenin.
Konu hakkında bilgisiz ziyaretçileri yanlış bilgilendirmeyin!

Mahmut Onur Özden

Rica ederim.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

7
0
Would love your thoughts, please comment.x