PC & Teknoloji Platformu

Winrar ile Dosya Nasıl Sıkıştırılır?

Popüler ve en bilindik programlardan birisi olan WinRAR popülerliğini hala sürdürmekte. WinRAR güçlü bir sıkıştırma programıdır. RAR ve ZIP dosyaları için tam destek sağlar ve ayrıca 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z gibi dosya arşivlerinden de dosya çıkartılmasını destekler. WinRAR 40 günlük deneme süresine sahiptir. Ancak 40 günlük süre sonrası program bazı uyarı mesajları vererek çalışmaya devam eder sorun yaşamazsınız. WinRAR ile nasıl dosya sıkıştırıp kullanabileceğiniz yazımızın devamında.

Winrar ile Dosyalar RAR veya ZIP Olarak Nasıl Sıkıştırılır?

1. Öncelikle WinRAR programını sisteminize kurmanız gerekmektedir. İşletim sisteminize göre 32 bit ya da 64 bitlik versiyondan birisini aşağıdaki butonları kullanarak indirebilirsiniz.

WinRAR 32 Bit .exe (343 indirme) WinRAR 64 Bit .exe (352 indirme)

2. WinRAR programını kurduktan sonra kurulum ekranıyla işimiz kalmıyor. Ardından sıkıştırmak istediğimiz dosya ya da klasöre gelerek sağ tıklıyoruz. Sağ tıklamayla açılan kutucuktaki WinRAR menüsüne giriş yapıp arşive ekle seçeneğine tıklıyoruz. ( WinRAR menüsü aşağıdaki gibi değil de listenin içinde dağınık bir biçimde olabilir. Yapılacak işlem aynıdır )

3. Arşiv adı ve parametreleri şeklinde açılan kutucukta arşiv biçimini seçerek RAR, RAR5 ya da ZIP olarak dosyamızı kaydetme seçeneğini belirtiyoruz ve tamam butonuna basıyoruz. Dilerseniz bu ekranda Parola Seç butonuna basarak ZIP’lediğiniz dosyaya şifre atayabilirsiniz.

Dosya sıkıştırma işlemi bu kadardır WinRAR üzerinde. Dilerseniz sıkıştırdığınız dosyaya sağ tıklayarak buraya çıkart yada klasör ile buraya çıkart seçeneklerinden birini seçerek sıkıştırılmış dosyaları dilediğiniz yere çıkartabilirsiniz.

Android telefonlarınızda nasıl dosyalarınızı RAR veya ZIP olarak sıkıştırabileceğinizi ya da rarlı dosyanızı açabileceğinizi merak ediyorsanız o zaman buraya tıklayarak ilgili makalemizi inceleyiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x