Whatsapp İki Adımlı Doğrulama Şifremi Unuttum Sorunu

10
6943

Whatsapp Messenger güvenliği için yayınlanmış ve hala kullanımda olan İki adımlı doğrulama, hesabınıza ek güvenlik sağlayan tercihi size kalmış bir özelliktir. İki adımlı doğrulamayı etkinleştirdiğinizde, WhatsApp’taki herhangi bir hesabınızı doğrulama işlemi sırasında sizin oluşturduğunuz güvenlik amaçlı oluşturulan altı haneli anahtar gerekecektir. Bu 6 haneli anahtarı daha önce listeyi kaydettiyseniz veya telefon numarasına gönderilmesini talep ederek kullanabilirsiniz.

Whatsapp İki Adımlı Doğrulama Nasıl Aktif Edilir?

Whatsapp Messenger üzerinde bu özelliği devreye almak aslında çok kolay. İki adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için yapmanız gereken işlemler sırası şu şekilde:

  • WhatsApp uygulamasını çalıştırın.
  • Sırasıyla Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama > Etkinleştir sırasını takip ederek aktifleştirin.

İki adımlı doğrulama özelliğini devreye soktuktan sonra, opsiyonel olarak e-posta adresinizi de ekleyebilirsiniz. Bu e-posta adresi sayesinde, anahtarınızı unutmanız durumunda onu sıfırlamak ve hesabınızı korumak için WhatsApp giriş yapabilmeniz için gerekli bağlantıyı e-posta yoluyla iletecektir. Bu e-posta adresinin doğruluğu onaylanmayacağı şifrenizi unutmanız halinde sıkıntı yaşamamanız için aktif ve kullandığınız bir e-posta adresini kullanmanızı öneririz. 

Not: Eğer talep etmediğiniz halde, iki adımlı doğrulamayı devre dışı bırakmak için bir e-posta alırsanız, gönderilen bağlantıya kesinlikle tıklamayın. Birisi telefon numaranızı WhatsApp’ta doğrulamaya çalışıyor olabilir.

Whatsapp İki Adımlı Doğrulama Şifremi Unuttum? Şifremi Nasıl Kurtarabilirim?

Eğer iki adımlı doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, numaranızı anahtar olmadan 7 gün boyunca doğrulayamazsınız. Bu 7 gün WhatsApp’ı en son kullandığınız andan başlar. 7 gün sonrasına kadar WhatsApp’ın tekrar doğrulamasına izin verilmez. Bu nedenle, eğer anahtarınızı unutursanız ve iki adımlı doğrulamayı sıfırlamak için bir e-posta adresi eklemediyseniz, bu 7 gün boyunca numaranızın sizin tarafınızdan bile WhatsApp’ta tekrar doğrulanmasına izin verilmez ve WhatsApp’ı 7 gün boyunca kullanamazsınız.

Bu 7 gün geçtikten sonra, numaranızı anahtar olmadan WhatsApp’ta tekrar doğrulayabilirsiniz, ama doğrulama sonrasında bekleme durumundaki tüm mesajlarınızı kaybedersiniz – bu mesajlar silinir. Eğer WhatsApp’ı son kullanmanızın üzerinden 30 günden fazla zaman geçmişse ve anahtarınızı unuttuysanız, numaranızı tekrar doğruladığınızda, hesabınız silinip, yerine yeni bir hesap açılacaktır.

Not: WhatsApp, anahtarınızı hatırlamakta size yardımcı olması için, düzenli olarak anahtarınızı girmenizi isteyecektir. İki adımlı doğrulama özelliğini devre dışı bırakmadığınız sürece bunu kapatmanız mümkün değildir.

YORUM YAP, FİKRİNİ BELİRT, BİZE KATKIDA BULUN :)

10 Yorum - "Whatsapp İki Adımlı Doğrulama Şifremi Unuttum Sorunu"

avatar
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Leyla şen
Leyla şen

Vatsap anahtarımı unuttum

Dilek
Dilek

Dört gün önce iki yıldır kullandığım whatsapımı tekrar yüklerken a olmadan iki adımlı korumayı etkin hale getirmişim ve anahtar sifremi bilmiyorum tekrar whatsapımı etkin le getirebilmem için ne yapmalıyım?

HURIYE ÜNAL
HURIYE ÜNAL

Sifremi hatırlamıyorum eski vassaf hesabımı istiyorum güncellik istiyom

Berna
Berna

Whatsapp şifremi unuttum hatırlamıyorum. Şifremi hatırlamak için ne yapabilirim? 6 rakamlı şifremi unuttum. Şifre sorulmasını nasıl iptal edebilirim?

A.Kerim Özbilen
A.Kerim Özbilen
Merhaba, Yaklaşık bir hafta önce telefonumu (Samsung s3 Neo GT-I9301Q 4.4.2 Sürümü) yedekleyip fabrika ayarlarına dönderdim. WhatsApp’ı yeniden kurarken istemediğim halde iki adımlı doğrulama ile karşılaştım. Gelen talimat doğrultusunda önce telefon numaramı sonra gelen 6 haneli şifreyi girdim. Ardından iki adımlı doğrulama mesajı geldi. Mesajın altında da 6 haneli şifre alanı bırakılmış. Önceleri bu alana şifreyi kendim girdim ancak whatsupp etkin olmadı. Bu işlemi bir kaç kez tekrarladım ancak bir sonuç elde edemedim. Yaklaşık 3 yıldan beri kullandığım whatsapp’ı kullanamıyorum. Bu alana whatupp tarafından gönderilecek şifreyi mi beklemeliyim yoksa kendim şifreyi girdikten sonra 7 gün sonrasını beklemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.… Devamı »