PC & Teknoloji Platformu

WordPress URL’deki ID Bilgisini Kaldırma

WordPress olarak siteyi ilk kurduğumda link yapısını /%postname%-%post_id%.html şeklinde ayarlamıştım. Uzunca zaman da bu şekilde kullanmaya devam ettim. Daha sonra SEO açısından bazı değişikliklere karar vermiş ve kalıcı url yapısını /%postname%/ olarak değiştirmeye karar vermiştim. Ancak hem gelen ziyaretçiyi kaybetmemek hem de arama motorlarıyla ters düşmemek adına bir süre cesaret edemedim. Kalıcı çözümler aramaya koyuldum. Htaccess ile yönlendirme yapmak adına bazı denemeler sonucu proplemi kolayca halledebileceğimi farkettim. WordPress’te kalıcı url yapısını değiştirmek için yapmanız gereken aşağıdaki işlemleri uygulamak.

WordPress kalıcı url yapısını /%postname%-%post_id%.html ‘den /%postname% olarak yönlendirme

Kalıcı Bağlantı Ayarları ayarları içinde özel yapı : /%postname%-%post_id%.html şeklinde ayarlıysa bu yapıyı /%postname%/ olarak kullanmak için yapmanız gereken işlem önce alttaki kodu htaccess klasörünüze ekleyerek pcbilimi.com yazan yeri sitenize göre düzenleyerek kaydetmek. Daha sonra kalıcı bağlantı ayarlarınızda Yazı İsmi seçeneğini seçerek aktif etmek.

root dizininizdeki htaccess içine eklenecek kod:

RedirectMatch 301 ^/([^/]+)-(d+).html$ https://www.pcbilimi.com/$1

Eğer wordpress sitenizin kalıcı linkleriyle alakalı farklı çözümler arıyorsanız o zaman Yoast tarafından kalıcı bağlantıları düzenleme adına kurulmuş sayfaya buraya tıklayarak denemenizi öneririm. Takıldığınız yeride yorum olarak sorabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x