PC & Teknoloji Platformu

WordPress Veritabanı Onarma

[yasr_visitor_votes_readonly size="small"]

WordPress blog alt yapısı olarak en yaygın olan ücretsiz web yazılımlarından birisidir. Hem blog olabilirliği ve geniş eklenti yapısıyla popüleritesi oldukça fazladır. Sadece blog olarak değil günümüzde birçok farklı kullanım alanınada sahiptir. Blog siteleri özellikle sürekli içerik üretilen web siteleri olmakla birlikte sürekli olarak veri akışı olduğu nedenle performans çok önemli bir durumdur. WordPress veritabanlarının sürekli olarak güvenliği kadar bakımıda önem arz etmektedir. WordPress sitelerin veri tabanının bakımı için wordpress alt yapısında yine kullanabileceğiniz ekstra eklentilere ihtiyaç olmadan kullanabileceğiniz bir php dosyasıda mevcuttur.

WordPress Veritabanı Tablolarını Onarma / Hataları Giderme

WordPress sitenizin veritabanını phpmyadminde olduğu gibi onarmak ve kontrol edebilmek adına yapmanız gereken işlem alttaki gibidir.

  1. Siteye ait wp-config.php dosyasına alttaki kodu uygun bir satıra ekliyoruz.
    define( 'WP_ALLOW_REPAIR' , true);
  2. Daha sonra sitenizin http://siteadresiniz.com/wp-admin/maint/repair.php uzantısını tarayıcıya yazarak site adresinizi düzenledikten sonra giriş yapıyorsunuz.
  3.  Veritabanını tamir et ve veritabanını tamir et ve iyileştir seçeneklerini sırasıyla kullanıyoruz.
  4. İşlemleri bitirdikten sonra 1. seçenekte eklediğiniz kodu wp-config dosyasından tamamen kaldırarak siliyoruz. Sitenizin güvenliği adına bu işlemi unutmamalısınız.

WordPress veritabanını onarma işlemi bu kadar. Eklenti olmaksızın bu şekilde veritabanınızı kontrol ederek dilediğinizce onarabilirsiniz. Tabi ki bu WP-Optimize uygulaması kadar geniş çaplı işler yapmayabilir ancak şişmiş veritabanlarındaki hataları bulup onarabilirsiniz. Daha fazlası için WP-Optimize uygulamasını alttaki buton aracılığı ile indirerek kullanabilirsiniz. 

WordPress veritabanını onarmak için birçok yol mevcut. Tamamen tercihlerinize ve bilgilerinize göre değiştiği gibi basit olarak anlatmaya çalıştım.

[Toplam: 4   Ortalama: 3/5]

1
<b>YORUM YAP, FİKRİNİ BELİRT, BİZE KATKIDA BULUN :)</b>

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Yunus Aktaş Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yunus Aktaş
Yunus Aktaş

gerçekten bir çok sitem için kullandığım bir yazı oldu çok teşekkürler :)

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar