1. 22.06.2011 tarihi itibariyle sanırım gelen bir güncellemeyle çoğu telefonda "Google durmaya devam ediyor hatası?" alınıyor. Bu hata güncelleme kaynaklı görünüyor ve yeni bir güncellemeyle düzelteceklerdir. O zamana kadar uygulamalara girerek mevcut Google uygulamasının verilerini silmeniz gerekiyor.Read more

  22.06.2011 tarihi itibariyle sanırım gelen bir güncellemeyle çoğu telefonda “Google durmaya devam ediyor hatası?” alınıyor. Bu hata güncelleme kaynaklı görünüyor ve yeni bir güncellemeyle düzelteceklerdir. O zamana kadar uygulamalara girerek mevcut Google uygulamasının verilerini silmeniz gerekiyor.

  Bu işlemi bilmiyorsanız daha önce https://www.pcbilimi.com/google-play-store-hata-cozumleri/ içeriğinde anlattığım işlemlerin 3. ve 4. basamaklarını yapabilirsiniz. Resimlerde Google Play Store görünsede işlemler aynı şekilde yapılırsa sıkıntı olmaz.

  Çözüm 3: Önbelleği ve verileri temizleyin:

  1. Cihazınızın ana Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Uygulamalar veya Uygulama yöneticisi‘ne dokunun (bu seçenek cihazınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir).
  3. Google > Önbelleği temizle > Verileri temizle‘ye dokunun.
  4. Geri ok simgesine dokunun.
  5. İndirme Yöneticisi > Önbelleği temizle > Verileri temizle‘ye dokunun.

  Not: Google Play Store uygulamasında ayarlarınızı (içerik filtreleri, şifre koruma vb.) değiştirdiyseniz önbelleği ve verileri temizledikten sonra bunları tekrar ayarlamanız gerekecektir.

  Çözüm 4: Google güncellemelerini yeniden yükleme:

  1. Cihazınızın ana Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Uygulamalar veya Uygulama yöneticisi‘ne dokunun (bu seçenek cihazınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir).
  3. Google > Güncellemeleri kaldır‘a dokunun.
  4. Google uygulamasını tekrar fabrika sürümüne döndürmeniz istendiğinde Tamam‘a dokunun.
  5. Google uygulamasını açın.
  6. Cihazınızın ana ekranına geri dönün. Güçlü bir İnternet bağlantınız (kablosuz veya mobil veri) olduğu sürece, uygulamanız birkaç dakika içinde en son sürüme güncellenir.Not: Sorun devam ederse ve uygulamaları indirmeye çalışıyorsanız aşağıdaki adımla devam edin.
  See less
 2. Evet Asus modemlerde Tivibu desteği var. Türk Telekom teknik ekipleri genelde olmadığını felan iddia ediyor ancak Tivibu desteklemektedir. Asus DSL-AC51 modemi Tivibu ile birlikte şahsen kullanmaktayım. https://www.pcbilimi.com/sorucevap/asus-dsl-ac51-modemde-tivibu-ayari-yapma/ sorusunda ki işlemleRead more

  Evet Asus modemlerde Tivibu desteği var. Türk Telekom teknik ekipleri genelde olmadığını felan iddia ediyor ancak Tivibu desteklemektedir. Asus DSL-AC51 modemi Tivibu ile birlikte şahsen kullanmaktayım.

  https://www.pcbilimi.com/sorucevap/asus-dsl-ac51-modemde-tivibu-ayari-yapma/ sorusunda ki işlemleri yaparak Tivibu ayarlarınızı yapabilirsiniz.

  See less
 3. Geçtiğimiz günlerde imgur.com'un engeli yapılan itirazların sonuç vermesi sonucunda BTK tarafından erişim engeli kaldırılmıştı. Normal şartlarda siteye ulaşımda bir sıkıntı bulunmuyor. Ancak bazı eski resim ve videoların yüklenmeme sorunlarıyla karşılaşılabiliyor. Bu tür bir sorun yaşıyorsanız yapabRead more

  Geçtiğimiz günlerde imgur.com’un engeli yapılan itirazların sonuç vermesi sonucunda BTK tarafından erişim engeli kaldırılmıştı. Normal şartlarda siteye ulaşımda bir sıkıntı bulunmuyor. Ancak bazı eski resim ve videoların yüklenmeme sorunlarıyla karşılaşılabiliyor. Bu tür bir sorun yaşıyorsanız yapabileceğiniz bilgisayarınızın hosts dosyasında ufak bir düzenleme yeterli olacaktır. Yapmanız gerekenler:

  1. İnternete giriş yaptığınız tüm tarayıcıları kapatın.
  2. c:\windows\system32\drivers\etc klasörüne giderek hosts dosyasını not defteri (notepad++ öneririm) yardımıyla açın.
  3. Sonrasında aşağıdaki kodları hosts dosyanızın altına ekleyip hosts dosyanızı kaydedin.
  # ---------------------------------------------------
  # Imgur
  # ---------------------------------------------------
  151.101.36.193 imgur.com
  151.101.36.193 i.imgur.com
  151.101.36.193 m.imgur.com
  151.101.36.193 store.imgur.com
  151.101.36.193 p.imgur.com
  151.101.36.193 s.imgur.com
  151.101.36.193 blog.imgur.com
  151.101.36.193 api.imgur.com
  
  151.101.60.193 imgur.com
  52.23.39.2 browserevents.imgur.com
  104.16.53.111 help.imgur.com
  107.21.3.138 apidocs.imgur.com
  See less
 4. Termal macun işlemci yüzeyinde oluşan sıcaklığı, işlemci soğutucusunun yüzeyine aktararak işlemcinizin serin ve stabil çalışmasını sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Termal macunlar işlemci yüzeyindeki ısıyı dengeli yansıttığı için işlemcinin aşırı ısınma nedeniyle ısı üst değerini aşmasını da engellRead more

  Termal macun işlemci yüzeyinde oluşan sıcaklığı, işlemci soğutucusunun yüzeyine aktararak işlemcinizin serin ve stabil çalışmasını sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Termal macunlar işlemci yüzeyindeki ısıyı dengeli yansıttığı için işlemcinin aşırı ısınma nedeniyle ısı üst değerini aşmasını da engelleyecektir. Tabi ki işlemci soğutucusunun performansına göre verimlilik kat ve kat artmaktadır.

  İşlemcinizle, CPU soğutucusu arasına termal macun kullanmazsanız işlemciniz olması gereken değer aralığını aşarak ısınacak, öncelikle sık sık donmalar yaşayıp ardından sisteminizin yeniden başladığına şahit olabilirsiniz. Çok fazla yük bindirerek işlemcinizi yüksek ısıdan dolayı kullanılamaz hale getirebilmeniz de söz konusudur. Size tavsiyem bir termal macun temin ederek işlemcinizde kullanmanız. Hatta piyasada 50-60 TL aralığında bulunan Artic, Cooler Master, vs. gibi firmaların iyi termal macunlarından kullanırsanız ekstra olarak 10-15 derece arası ek bir verimlilikte sağlayabilirsiniz.

  Not: İşlemci ve soğutucusu arasına kesinlikle diş macunu gibi olmaması gereken şeyleri bilgisayarlarınız da kullanarak risk almayınız.

  See less
 5. Yapmanız gereken işlem çok basit. Takibi bırakmasını istediğiniz profile giriş yapın. Profil sayfasında bulunan sağ köşedeki üst üste 3 nokta işaretine tıklayın. Açılan menü içerisinde bulunan Engelle seçeneğine tıklayın. Engelleme işlemini tamamlayın. Daha sonra bu işlemi aynı sırada devam ettirereRead more

  Yapmanız gereken işlem çok basit.

  • Takibi bırakmasını istediğiniz profile giriş yapın.
  • Profil sayfasında bulunan sağ köşedeki üst üste 3 nokta işaretine tıklayın.
  • Açılan menü içerisinde bulunan Engelle seçeneğine tıklayın.
  • Engelleme işlemini tamamlayın.
  • Daha sonra bu işlemi aynı sırada devam ettirerek Engelleyi kaldır seçeneğine tıklayın.

  Takip etmesini istemediğiniz hesapları kişinin farkında olmadan takipten çıkarmayı bu şekilde yapabilirsiniz. Ancak belirtmemiz gerekir ki bu yöntemle kişiyle irtibatınızı kesemiyorsanız işlem sırasında ki engelleme yöntemiyle kişiyi engelleyerek profilinize erişimini engelleyebilirsiniz.

  See less
 6. Bilgisayarım'a çift tıklayın. Çıkan pencerede Araçlar - Klasör seçenekleri - Göster menüsüne gelin. Burada bilinen dosya türleri için uzantıları gizle diye bir seçenek olacak. Onu işaretlerseniz sorununuz hallolur veya Windows 10 kullanıyorsanız görünüm menüsünde aşağıdaki resimdeki kısımdaki uzantıRead more

  Bilgisayarım’a çift tıklayın. Çıkan pencerede Araçlar – Klasör seçenekleri – Göster menüsüne gelin. Burada bilinen dosya türleri için uzantıları gizle diye bir seçenek olacak. Onu işaretlerseniz sorununuz hallolur veya Windows 10 kullanıyorsanız görünüm menüsünde aşağıdaki resimdeki kısımdaki uzantılar seçeneğininin işaretini kaldırın.

  See less
 7. Twitter son yaptığı güncelleme sonrası günlük 1000 kişi olan takip etme limitini 400'lere çekmiş durumda. Onaylanmış hesaplar için ise takip limiti 1000 kişi olarak sınırlandırıldı. Twitter tarafından yapılan resmi açıklama ve linkini aşağıda paylaştığım alıntı içerisinde bulabilirsiniz. Twitter'daRead more

  Twitter son yaptığı güncelleme sonrası günlük 1000 kişi olan takip etme limitini 400’lere çekmiş durumda. Onaylanmış hesaplar için ise takip limiti 1000 kişi olarak sınırlandırıldı. Twitter tarafından yapılan resmi açıklama ve linkini aşağıda paylaştığım alıntı içerisinde bulabilirsiniz.

  Twitter’da takip etme hakkında

  Hesapları takip etmek Twitter akışınızı düzenlemenin ve ilgilendiğiniz konular veya kişilerle ilgili neler olup bittiğini öğrenmenin kolay bir yoludur. Spam ve takip ilişkilerine yönelik manipülasyonu önlemek ve sitenin güvenilirliğini sağlamak amacıyla takip edebileceğiniz Twitter hesabı sayısıyla ilgili teknik limitler vardır. Bu limitler yeni hesapları takip etme sıklığınıza ve kaç takipçiniz olduğuna göre belirlenir. Ayrıca Twitter’da takip ilişkileri sitenin yapısı gereği karşılıklı olmadığından, orijinal deneyimleri teşvik etmek üzere takip davranışına ilişkin birkaç kural da ekledik.

  Teknik takip limitleri nelerdir?

  • Genel olarak takip edebileceğiniz hesap sayısını sınırlandırmayız. Ancak takip etme hızınızı sınırlandırmak üzere bazı limitler söz konusudur.
  • Her Twitter hesabı günde en fazla 400 hesabı takip edebilir. Onaylanmış Twitter hesapları günde en fazla 1000 hesabı takip edebilir.
  • Günlük limitlere ek olarak belirli sayıda hesabı takip etmeye başladığınızda geçerli olan takip oranları vardır:
   • Her Twitter hesabı en fazla 5.000 hesabı takip edebilir. Bu sayıya ulaştığınızda daha fazla hesabı takip edebilmek için hesabınızın daha fazla takipçisinin olmasını beklemeniz gerekebilir.
   • Bu sayı her hesap için farklıdır. Takipçi ve takip edilen hesap sayısının benzersiz oranına göre otomatik olarak hesaplanır.

  Takip davranışı için geçerli olan başka kurallar var mı?

  Evet. Twitter Kuralları taciz amaçlı hesap takibini yasaklar ve bu kuralların ihlal edilmesi hesabınızın askıya alınmasıyla sonuçlanabilir. Kurallar özellikle aşağıdaki davranışları yasaklar:

  • “takip dalgalanması” – birinin, kendi takipçi sayısını şişirmek üzere çok fazla sayıda hesabı takip etmesi ve ardından takibi bırakması
  • gelişigüzel takip – kısa bir zaman dilimi içinde, özellikle otomatik yöntemler kullanarak çok sayıda alakasız hesabı takip etmek ve/veya takibi bırakmak;
  • özellikle otomasyon kullanarak başka bir hesabın takipçilerini çoğaltmak ve
  • takipçi eklediğini iddia eden üçüncü taraf hizmetleri veya uygulamaları kullanmak veya tanıtmak.

  Takip limitine ulaştığımda ne olur?

  “Şu anda daha fazla kişiyi takip edemezsiniz” ifadesini içeren bir mesajla karşılaşabilirsiniz. Bu mesajla karşılaşmanızın nedeni şunlardan biri olabilir:

  • Günlük takip limitine ulaşmış olabilirsiniz. Bir gün geçtikten sonra daha fazla hesap takip edebilirsiniz.
  • Çok fazla hesabı çok hızlı bir şekilde takip etmiş olabilirsiniz. Bir saat kadar sonra yeniden deneyin.
  • Takip oranı limitine ulaşmış olabilirsiniz. Hesabınız daha fazla takipçi kazandığında yeniden deneyebilir veya takip ettiğiniz hesapları takibi bırakıp yenilerini takip edebilirsiniz.
  • Hesabınız kilitli veya sınırlandırılmış olabilir. Agresif takip davranışı da dahil olmak üzere, bir hesap ele geçirilmiş gibi görünüyorsa ya da Twitter Kuralları’nı veya Hizmet Şartları’nı ihlal ediyorsa, o hesabı kilitleyebiliriz. Aşağıdakiler dahil olmak üzere, kilitli durumdaki hesapların gerçekleştirebilecekleri eylemler sınırlıdır. Kilitli ve sınırlandırılmış hesaplar hakkında fazla bilgi alın.

  Kaynak: https://help.twitter.com/tr/using-twitter/twitter-follow-limit

  See less
 8. EasyApache 4 kullanan Centos 6 ve Centos 7 sunucular için cPanel & WHM'de aşağıdaki kodları SSH üzerinde kullanabilirsiniz. cPanel & WHM 'de ImageMagick - Imagick Kurulumu - (Php Apache) yum install -y gcc php-devel php-pear ImageMagick ImageMagick-devel ImageMagick-perl /opt/cpanel/ea-php56Read more

  EasyApache 4 kullanan Centos 6 ve Centos 7 sunucular için cPanel & WHM’de aşağıdaki kodları SSH üzerinde kullanabilirsiniz.

  cPanel & WHM ‘de ImageMagick – Imagick Kurulumu – (Php Apache)

  yum install -y gcc php-devel php-pear ImageMagick ImageMagick-devel ImageMagick-perl 
  /opt/cpanel/ea-php56/root/usr/bin/pecl install imagick 
  /opt/cpanel/ea-php70/root/usr/bin/pecl install imagick 
  /opt/cpanel/ea-php71/root/usr/bin/pecl install imagick 
  /opt/cpanel/ea-php72/root/usr/bin/pecl install imagick 
  /opt/cpanel/ea-php73/root/usr/bin/pecl install imagick

  PHP 5.6 üzeri ve 7 sürümlerini kullandığınızı düşünerek aşağıdaki sıralamayı ekledim. Kodlardaki ea-php73 kısmında PHP sürümünüzü kullandığınız versiyona göre düzenleyebilirsiniz. Örneğin; PHP 5.5 kullanıyorsanız ea-php55 yaparak kullanmalısınız.

  See less
 9. Twitch üzerinde herhangi bir yayıncıyı direkt engelleme yöntemi izleme ekranı üzerinde bulunmamaktadır. Ancak farklı bir yöntemi kullanarak Twitch tarafından önerilerde ve sol taraftaki sidebar kısmında görünen yayıncıları engelleyebilirsiniz. Yapmanız gereken birkaç işlem sırası var. Aşağıdaki sıraRead more

  Twitch üzerinde herhangi bir yayıncıyı direkt engelleme yöntemi izleme ekranı üzerinde bulunmamaktadır. Ancak farklı bir yöntemi kullanarak Twitch tarafından önerilerde ve sol taraftaki sidebar kısmında görünen yayıncıları engelleyebilirsiniz. Yapmanız gereken birkaç işlem sırası var. Aşağıdaki sırayı takip ederek takip etmek istemediğiniz yayıncıyı engelleyebilirsiniz.

  Twitch.tv Yayıncısı Nasıl Engellenir?

  Sevmediğiniz veya görmek istemediğiniz yayıncıları engellemek için aşağıdaki sıralamayı takip ediniz.

  1. Twitch yayıncısının kanalına giriş yapın.
  2. Yayın penceresinin sol alt köşesinde bulunan üst üste 3 nokta simgesine tıklayın.
  3. Açılan pencerede Report yayıncı adı şeklindeki seçeneğe tıklayın.
  4. Canlı yayın, video veya klipte seçeneğini seçip ilerleyin.
  5. Yayıncı yok veya aktif değil seçeneğini işaretleyip ilerleyin.
  6. Açılan pencerede herhangi bir neden belirterek ilerleyin.
  7. Yayıncı adı kullanıcısını engelle butonunu işaretleyip işlemi tamamlayınız.

  Bu işlem sonrası Twitch yayıncısı artık önerilerinizde görünmeyecektir. Denemiş olduğumuz bu işlem Twitch tarafından değiştirilmedikçe işe yaramaktadır.

  See less
 10. Samsung WB2200F Dijital fotoğraf makineniz için batarya ve şarj cihazını internet üzerinden satın alabilirsiniz veya pil satan firmalardan temin edebilirsiniz. N11, Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi satıcılardan da temin edebilirsiniz. Ayrıca yurtdışından Aliexpress üzerinden de satın almanız mümkün.Read more

  Samsung WB2200F Dijital fotoğraf makineniz için batarya ve şarj cihazını internet üzerinden satın alabilirsiniz veya pil satan firmalardan temin edebilirsiniz. N11, Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi satıcılardan da temin edebilirsiniz. Ayrıca yurtdışından Aliexpress üzerinden de satın almanız mümkün. Samsung WB2200F Dijital Fotoğraf Makineniz için almanız gereken pilin kodu BP1410 dir. BP1410  koduyla arama yaptığınızda cihazınıza ait batarya ve şarj aletlerini bulabilirsiniz.

   

  See less