Başlangıçta Açılan ozirizsoos/gameorplay.info Sorunu

Windows işletim sisteminiz başlar başlamaz oturum açtığınız anda ozirizsoos.info, gameorplay.info/nextpage.html ismiyle karşınıza istemediğiniz sayfalar açılıyorsa bu sorunu kaldırmak için tüm detaylar yazımızın devamında. Bilgisayarınızı başlatıp oturum açtığınızda karşınıza otomatik olarak web tarayıcınızda açılan gameorplay.info/ozirizsoos.info sayfasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorun Trojan:Win32/Poweliks türünde bir zararlıdan ibarettir. Ancak sistemde sadece kayıt defterinde küçük bir değişikliğe sebep olmaktadır. Oturum açılır açılmaz istenmeyen pencereyle karşılaşma sebebiniz kayıt defterinde yapılan değişiklikten kaynaklanmaktadır. Bu sorunu kolayca kaldırabilmek için şimdi yapılması gerekenleri inceleyelim.

Oturum Başlangıçta Açılan ozirizsoos / gameorplay.info Sayfa Sorununun Çözümü:

Oturum açtığınızda otomatik olarak ozirizsoos.info sayfası açılır. O sayfada sizi gameorplay.info/nextpage.html isimli sayfaya yönlendirmektedir. Bu sorunu çözebilmek için sizlere 2 farklı yöntem önerimiz olacak. Dilediğiniz ile bu sorunu çözebilirsiniz.

1- Anti-Malware Yoluyla Zararlıyı Programsız Silme:

Trojan:Win32/Poweliks türündeki bu zararlıyı güvenilir bir Anti-Malware programı kullanarak kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Başlangıçta açılan ozirizsoos.info, gameorplay.info/nextpage.html sayfasından kurtulabilmek için anti-malware önerisinde bulunacağız. Malwarebytes ve Zemana AntiMalware programlarını kullanarak sorununuzdan tamamen kurtulabilirsiniz. Malwarebytes ve Zemana AntiMalware programlarını indirme butonlarımız aracılığı ile indirebilirsiniz.

Malwarebytes (Windows) İndir– 281 defa indirildi

Zemana AntiMalware (Windows) İndir– 93 defa indirildi

Malwarebytes ve Zemana AntiMalware programları ücretsiz sürümlerdir. Pro sürümleri olmasa bile bu zararlıyı kaldırabilmek için en pratik çözüm olacaktır. Yapmanız gereken tek şey dilediğiniz anti-malware programı indirip kurduktan sonran güncelleyerek sisteminizi taratarak bulunan tüm zararlıları silmek.

2- Kayıt Defteri Yoluyla Zararlıyı Programsız Silme:

ozirizsoos.info, gameorplay.info/nextpage.html sorununu çözebilmek için program kullanmadan 2.yol kayıt defterindeki işlenmiş kaydı bularak girdiyi silmek gerekmektedir. Bunu yapabilmek için kayıt defterini (regedit) kullanabiliyor olmanız gerekmektedir.

 1. Başlat menüsü içerisinde çalıştır kutucuğunu çalıştırın. Windows 10 işletim sisteminde başlat butonuna sağ tıklayarak çalıştıra basınız. (Win+R tuşuna aynı anda basarakta açabilirsiniz.)
 2. Çalıştır kutucuğuna regedit yazın ve enter butonunu tuşlayın.
 3. Kayıt defterinde aşağıdaki sıralamayı takip edin ve Run değerlerine gelinceye kadar devam edin.
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
 4. Run menüsü altında kullanıcı adınızla oluşturulmuş olan veri kısmında explorer.exe http://ozirizsoos.info kaydını bulun.
 5. Kaydı bulduktan sonra üzerine sağ tıklayarak silin. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatarak işlemi tamamlayın.

Kayıt defteri düzenlemesini uzman kullanıcıların yapmasını önermekteyiz. Sisteminizde hatalı bir kayıt defteri değerini silmeniz sisteminizde sorunlara sebep olabilir. Kayıt defteriyle uğraşmadan ilk yöntem yardımıyla bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram son görülme özelliğini kullanıcılarına sunan diğer bir sosyal medya platformu oldu. Daha önce WhatsApp ve Facebook Messenger gibi uygulamalara gelen “yuva yıkan özellik” diye lanse edilen kullanıcıların son giriş yaptığı zamanı gösteren son görülme özelliği Instagram Direct’e gelmiş durumda. Son güncellemeyle birlikte gelen özellikle birlikte artık Instagram Direct’e giriş yaptığınızda, mesajlaştığınız kişinin en son ne zaman aktif olduğunu görebilirsiniz.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram üzerinde bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle en güncel Instagram sürümünü kullanmanız gerekiyor. Instagram uygulamanızı güncelleyebilmek için buraya tıklayarak gerekli indirme linklerine ulaşarak nasıl güncelleme yapabileceğinize gözatabilirsiniz. Instagram uygulamasını güncellediğiniz anda son görülme seçeneği otomatik olarak aktif olarak hesabınızda aktif olacaktır. Instagram Direct yani mesaj kutunuza girdiğinizde mesajı bulunan arkadaşlarınızın son aktiflik zamanını mesajın altında bilgi olarak görebilirsiniz.

Son görülme işlemini görebilmeniz için karşı taraftaki kullanıcının son görülme özelliğini aktif bırakmış olması gerekmektedir.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram üzerinde dilerseniz bu özelliği kullanmak istemiyorsanız kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Instagram son görülme özelliğini kapatabilmek için aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız.

 1. Instagram uygulamasına giriş yapınız. Profil seçeneğine giriş yapın.
 2. Sağ üstteki üç noktaya dokunarak Ayarlar penceresine geçiş yapın.
 3. Sayfayı aşağıya kaydırarak “Hareket Durumunu Göster” seçeneğini bulun ve butonu kapalı konuma getirin.

Eğer bu seçeneği tekrar aktif etmek isterseniz aynı işlem sırasıyla geri aktif edebilirsiniz. Eğer bu işlemi yaparsanız, Instagram’daki kullanıcıların son aktif olma saatlerini göremezsiniz. Dolayısıyla bu iki durum arasında herhangi bir tercihte bulunma şansınız kalmıyor. Hareket durumunu göster seçeneği Instagram’ın web sayfası veya Windows 10 uygulamasında şuan için yer almıyor. Android veya iOS (Apple) cihazlar için son görülme işlemini kapatıp-açma işlemi yukarıdaki gibidir.

Youtube Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Youtube geçmişi nasıl temizlenir? En popüler video servisi olan Youtube hemen hemen herkesin kullandığı sitelerin başında geliyor. Youtube hemen hemen akla gelebilecek türden birçok videoyu bünyesinde barındırıyor. İnternet kullanıpta Youtube kullanmayan pek yok gibi. Youtube sitesi Google hizmetidir. Youtube’da birçok site gibi çerezler kullanmakta ve geçmişte ziyaret edilen videoları kayıt altında tutmaktadır. Youtube üzerinde izlediğiniz ve aradığınız herşey sistem tarafından kaydedilmektedir. Youtube’da daha önce izlediğiniz veya aradığınız videolar “Geçmiş” başlıklı bir bölümde listelenir. Youtube’da geçmiş bölümünündeki videoları görüntülemek ve silmek için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Windows, MacOS veya Linux kullanıcısıysanız hiç farketmeksizin Youtube geçmişini temizlemeniz için yapmanız gereken tüm işlem sıralaması aşağıdaki gibidir.

 1. İnternet tarayıcınız (Edge, Chrome, Firefox, Opera veya Safari gibi) ile YouTube‘u açın ve Google profilinizle giriş yapın.
 2. Daha sonra Youtube ayarları içerisindeki geçmiş kaydının yapıldığı sayfaya ulaşmamız gerekiyor. Gizlilik sayfasına direkt erişim sağlamak için buraya tıklayın.
 3. Açılacak olan Youtube geçmiş sayfasında izlediğiniz, arama yaptığınız videoları görebilirsiniz.
 4. İzleme geçmişi ve Arama geçmişi içindeki videoların yanındaki X butonuna basarak tek tek silebilirsiniz.
 5. Tek tek silmek istemiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey TÜM ARAMA GEÇMİŞİNİ TEMİZLE seçeneğine tıklayarak açılan pencereye onay vermek.

Arama geçmişini duraklat seçeneği ile aramalarınızın kayıt altına alınmamasını sağlayabilirsiniz. Hesabınızla yaptığınız yorumları ve katıldığınız toplulukla ilgili mesajlarıda bu pencere üzerinde bulabilirsiniz. Yorumlarınızıda dilerseniz bu panel üzerinden silebilirsiniz.

Android/iOS Telefonlarda Youtube Geçmişi Nasıl Temizlenir?

 1. Telefonunuzda yüklü Youtube uygulamasını çalıştırın.
 2. Uygulama ekranının sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun.
 3. Açılan menüdeki “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 4. Ayarlar menüsü içerisinde “Geçmiş ve gizlilik” seçeneğine dokunun.
 5. Açılan menüde iki seçenekle karşılaşacaksınız. İzleme geçmişini temizle diyerek izlediğiniz video geçmişini temizleyebilirsiniz. Arama geçmişini temizle seçeneğiyle de Youtube üzerindeki aramalarınızı silebilirsiniz. 
 6. İzleme ve arama geçmişini duraklat seçenekleriyle Youtube tarafından bu kayıtların tutulmamasını da sağlayabilirsiniz.

Yukarıda anlatımını yaptığımız seçenekle Youtube geçmişinizi kolayca temizleyebilir, tüm arama sonuçlarını hesabınızdan kaldırabilirsiniz. Youtube ile ilgili izlediğiniz bazı videoları hala görüyorsanız o zaman yapmanız gereken kullandığınız web tarayıcının önbelleğini temizlemek.

Meltdown ve Spectre Açığından Etkilenen ARM İşlemci Listesi

Meltdown ve Spectre ARM işlemcileride etkiledi. ARM işlemcileri kısaca hatırlatalım. Bilgisayarlarımızda kullandığımız işlemciler dünyada üretimi yapılan mikroişlemciler pazarında %2-5 arası bir pazarı temsil ediyor. Geri kalan elektronik cihazlarda kullanılan tüm mikroişlemciler ARM türü işlemcilerdir. Örnek olarak verecek olursak popüler olan Samsung, iPhone gibi tüm akıllı telefonların arka planında ARM işlemci mimarisi yer alıyor. Hal böyle olunca Meltdown ve Spectre açığı ile ilgili sorunlar birçok alanı etkileyecek gibi görünüyor. Özellikle ARM işlemcilerin geniş kullanım alanını düşünürsek sorunun ne kadar büyük olduğunu görebiliriz.

Meltdown ve Spectre ARM işlemcilerden hangisini etkiledi?

Açıktan etkilenen bazı ARM işlemcilerin listesi aşağıdaki gibidir.

Meltdown ve Spectre Açığından Etkilenen Apple Modelleri(iOS ve tvOS Ürünleri) :

 • Apple iPad, iPad 2, iPad 3, iPad 4
 • Apple iPad Air, iPad Air 2
 • Apple iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3
 • Apple iPad Pro (9.7″, 10.5″ and 12.9″)
 • Apple iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X
 • Apple iPod Touch 4th Generation, iPod Touch 5th Generation, iPod Touch 6th Generation
 • Apple TV 2nd Generation, 3rd Generation, 4th Generation and 5th Generation

Meltdown ve Spectre Açığından Etkilenen Diğer Mobil İşlemciler:

Açıktan etkilenen ARM işlemcileri tabloda bulabilirsiniz. Apple, Samsung ve diğer mobil cihaz üreticilerin işlemcileri de listede yer almaktadır.

Mobil ARM İşlemcilerIntel UMPC / Smartphone SoCs
AMD Cortex-A15Intel Atom x7-E3950
AMD Cortex-A57Intel Atom x7-E3940
AMD Cortex-A72Intel Atom x7-E3930
AMD Cortex-A75Intel Atom X7-Z8750
AMD Opteron A1120Intel Atom X7-Z8700
AMD Opteron A1150Intel Atom X7-Z8550
AMD Opteron A1170Intel Atom X7-Z8500
Apple A10 FusionIntel Atom X7-Z8350
Apple A10X FusionIntel Atom X7-Z8330
Apple A11 BionicIntel Atom X7-Z8300
Apple A4Intel Atom x5-E8000
Apple A5Intel Atom x3-C3445
Apple A5XIntel Atom x3-C3405
Apple A6Intel Atom x3-C3295RK
Apple A6XIntel Atom x3-C3265RK
Apple A7Intel Atom x3-C3235RK
Apple A8Intel Atom x3-C3230RK
Apple A8XIntel Atom x3-C3205RK
Apple A9Intel Atom x3-C3200RK
Apple A9XIntel Atom x3-C3130
ARM Cortex-A15Intel Atom Z3590
ARM Cortex-A17Intel Atom Z3580
ARM Cortex-A73Intel Atom Z3570
ARM Cortex-A8Intel Atom Z3560
ARM Cortex-A9Intel Atom Z3530
ARM Cortex-R7Intel Atom Z3480
ARM Cortex-R8Intel Atom Z3460
HiSilicon Kirin 950Intel Atom Z3795
HiSilicon Kirin 960Intel Atom Z3785
HiSilicon Kirin 970Intel Atom Z3775
MediaTek Helio X30Intel Atom Z3775D
MediaTek MT6595Intel Atom Z3770
MediaTek MT6795Intel Atom Z3770D
MediaTek MT8173Intel Atom Z3745
Qualcomm Snapdragon 653Intel Atom Z3745D
Qualcomm Snapdragon 653 / 652 / 650Intel Atom Z3740
Qualcomm Snapdragon 810 / 808Intel Atom Z3740D
Qualcomm Snapdragon 835Intel Atom Z3736F
Qualcomm Snapdragon 845Intel Atom Z3736G
Samsung Exynos 5 Dual (Exynos 5250)Intel Atom Z3735D
Samsung Exynos 5433Intel Atom Z3735E
Samsung Exynos 7420Intel Atom Z3735F
Samsung Exynos 7885Intel Atom Z3735G
Samsung Exynos 9610Intel Atom Z3680
Intel Atom Z3680D
Intel Atom E3845
Intel Atom E3827
Intel Atom E3826
Intel Atom E3825
Intel Atom E3815
Intel Atom E3805
Yukarıdaki tabloda ARM platformunda Meltdown ve Spectre açığı bulunan işlemcilerin listesinde işlemcinizin etkilenip etkilenmediğini sorgulayabilirsiniz. Liste tam sıralı liste olmasa bile bu açıklardan etkilenen işlemci listesini barındırmaktadır. Arama yapabilmek için tablonun sağ üst köşesindeki bul kutucuğuna işlemci modelinizi yaparak tabloda arama yapabilirsiniz. Tablo içerisinde gezinmek için sağ alt köşedeki ileri/geri seçeneğinide kullanabilirsiniz.

Meltdown ve Spectre açığına karşı ARM işlemciler için yapılabilecek işlemler:

ARM işlemciler konusunda mobil cihazlarda markaların son üretimleri telefonlar haricinde 2-3 yıla ait bazı cihazların bu açıklarla ilgili güncellemeler alması bekleniyor. Çok eski modeller için şuan için pekte işin çözüleceği düşünülmüyor. Telefonunuzun güncellemelerini kontrol ederek var olan güncellemeleri yüklemeyi ihmal etmeyiniz.

Meltdown ve Spectre Açığından Etkilenen AMD İşlemci Listesi

Meltdown ve Spectre AMD cephesinde de birçok işlemcinin kabusu olmuş durumda. Intel işlemcilerde olduğu gibi donanımdan kaynaklı bu açık AMD işlemcileride ciddi ölçüde etkilemekte. AMD cephesinde işlemcilerin Meltdown ve Spectre açığını kapatmak için acil durum önlemi olarak geçtiğimiz hafta bir güncelleme yayınlandı. Ancak yayınlanan bu güncellemeler sistemlere ya yüklenemedi ya da sistemlerin mavi ekran (BSOD) hatası vermesine neden oldu. Yaşanan sorun sonrası güncelleme geçici bir süre için iptal edildi. AMD işlemcileri etkileyen açıklar AMD’nin grafik kartlarında bulunan yongaları etkilemediği açıklandı.

Meltdown ve Spectre Açığından Etkilenen AMD İşlemci Listesi:

Aşağıdaki tabloda AMD platformunda Meltdown ve Spectre açığı bulunan işlemcilerin listesinde işlemcinizin etkilenip etkilenmediğini sorgulayabilirsiniz. Liste tam sıralı liste olmasa bile bu açıklardan etkilenen işlemci listesini barındırmaktadır. Arama yapabilmek için tablonun sağ üst köşesindeki bul kutucuğuna işlemci modelinizi yaparak tabloda arama yapabilirsiniz. Tablo içerisinde gezinmek için sağ alt köşedeki ileri/geri seçeneğinide kullanabilirsiniz.

AMD Desktop CPUs
(Masaüstü İşlemcileri)
AMD Server/Workstation CPUs
(Sunucu/İş İstasyonu İşlemcileri)
AMD Mobil CPUs
(Mobil İşlemcileri)
AMD A10 PRO-7800BAMD EPYC 7251AMD A10-4600M
AMD A10 PRO-7850BAMD EPYC 7281AMD A10-4655M
AMD A10-5700AMD EPYC 7301AMD A10-5745M
AMD A10-5800BAMD EPYC 7351AMD A10-5750M
AMD A10-5800KAMD EPYC 7351PAMD A10-5757M
AMD A10-6700AMD EPYC 7401AMD A10-7300
AMD A10-6700TAMD EPYC 7401PAMD A10-7400P
AMD A10-6790BAMD EPYC 7451AMD A10-8700P
AMD A10-6790KAMD EPYC 7501AMD A10-8780P
AMD A10-6800BAMD EPYC 7551AMD A10-9600P
AMD A10-6800KAMD EPYC 7551PAMD A10-9620P
AMD A10-7700KAMD EPYC 7601AMD A10-9630P
AMD A10-7800AMD Opteron 3250 HEAMD A12-9700P
AMD A10-7850KAMD Opteron 3260 HEAMD A12-9720P
AMD A10-7860KAMD Opteron 3280AMD A12-9730P
AMD A10-7870KAMD Opteron 4280AMD A4-4300M
AMD A10-7890KAMD Opteron 4284AMD A4-4355M
AMD A10-9700AMD Opteron 4334AMD A4-5145M
AMD A10-9700EAMD Opteron 4376 HEAMD A4-5150M
AMD A12-9800AMD Opteron 4386AMD A4-7210
AMD A12-9800EAMD Opteron 6262 HEAMD A4-9120
AMD A4 PRO-7300BAMD Opteron 6278AMD A6-4400M
AMD A4-4000AMD Opteron 6284 SEAMD A6-4455M
AMD A4-4020AMD Opteron 6308AMD A6-5345M
AMD A4-5300AMD Opteron 6320AMD A6-5350M
AMD A4-5300BAMD Opteron 6328AMD A6-5357M
AMD A4-6300AMD Opteron 6338PAMD A6-7000
AMD A4-6300BAMD Opteron 6344AMD A6-7310
AMD A4-6320AMD Opteron 6348AMD A6-8500P
AMD A4-6320BAMD Opteron 6366 HEAMD A6-9200
AMD A4-7300AMD Opteron 6370PAMD A6-9200e
AMD A6 PRO-7350BAMD Opteron 6378AMD A6-9210
AMD A6 PRO-7400BAMD Opteron 6380AMD A6-9220
AMD A6-5400BAMD Opteron 6386 SEAMD A8-4500M
AMD A6-5400KAMD Opteron X1150AMD A8-4555M
AMD A6-6400BAMD Opteron X2150AMD A8-5545M
AMD A6-6400KAMD Opteron X2170AMD A8-5550M
AMD A6-6420BAMD Opteron X3416AMD A8-5557M
AMD A6-6420KAMD Opteron X3418AMD A8-7100
AMD A6-7400KAMD Opteron X3421AMD A8-7200P
AMD A6-7470KAMD Opteron 6282 SEAMD A8-7410
AMD A6-9500AMD Opteron 3320 EEAMD A8-8600P
AMD A6-9500EAMD Opteron 3350 HEAMD A9-9400
AMD A6-9550AMD Opteron 3365AMD A9-9410
AMD A8 PRO-7600BAMD Opteron 3380AMD A9-9420
AMD A8-5500AMD Opteron 4226AMD A9-9430
AMD A8-5500BAMD Opteron 4228 HEAMD E1-7010
AMD A8-5600KAMD Opteron 4230 HEAMD E2-7110
AMD A8-6500AMD Opteron 4234AMD E2-9000
AMD A8-6500BAMD Opteron 4238AMD E2-9000e
AMD A8-6500TAMD Opteron 4240AMD E2-9010
AMD A8-6600KAMD Opteron 4256 EEAMD FX-7500
AMD A8-7600AMD Opteron 4274 HEAMD FX-7600P
AMD A8-7650KAMD Opteron 4276 HEAMD FX-8800P
AMD A8-7670KAMD Opteron 42DX EEAMD FX-9800P
AMD A8-9600AMD Opteron 42MX HEAMD FX-9830P
AMD Athlon 5150AMD Opteron 4310 EEAMD Pro A10-7350B
AMD Athlon 5350AMD Opteron 4332 HEAMD Pro A10-8700B
AMD Athlon 5370AMD Opteron 4340AMD Pro A10-9700B
AMD Athlon X2 340AMD Opteron 4365 EEAMD Pro A10-9730B
AMD Athlon X2 350AMD Opteron 43CX EEAMD Pro A12-8800B
AMD Athlon X2 370KAMD Opteron 43GK HEAMD Pro A12-9800B
AMD Athlon X2 450AMD Opteron 6204AMD Pro A12-9830B
AMD Athlon X4 740AMD Opteron 6212AMD Pro A6-7050B
AMD Athlon X4 750AMD Opteron 6220AMD Pro A6-8500B
AMD Athlon X4 750KAMD Opteron 6230 HEAMD Pro A6-9500B
AMD Athlon X4 760KAMD Opteron 6234AMD Pro A8-7150B
AMD Athlon X4 835AMD Opteron 6238AMD Pro A8-8600B
AMD Athlon X4 840AMD Opteron 6272AMD Pro A8-9600B
AMD Athlon X4 845AMD Opteron 6274AMD Pro A8-9630B
AMD Athlon X4 860KAMD Opteron 6276AMD Ryzen 5 2500U
AMD Athlon X4 870KAMD Ryzen
Threadripper 1950X
AMD Ryzen 7 2700U
AMD Athlon X4 880KAMD Ryzen
Threadripper 1920X
AMD Athlon X4 940AMD Ryzen
Threadripper 1900X
AMD Athlon X4 950AMD FX-9590
AMD Athlon X4 970AMD FX-9370
AMD FirePro A300AMD FX-8370E
AMD FirePro A320AMD FX-8370
AMD FX-670KAMD FX-8350
AMD FX-770KAMD FX-8320E
AMD PRO A10-9700AMD FX-8320
AMD PRO A10-9700EAMD FX-8310
AMD PRO A12-9800AMD FX-8300
AMD PRO A12-9800EAMD FX-6350
AMD PRO A6-9500AMD FX-6300
AMD PRO A6-9500EAMD FX-6200
AMD PRO A8-9600AMD FX-4350
AMD Ryzen 3 1200AMD FX-4320
AMD Ryzen 3 1300XAMD FX-4300
AMD Ryzen 5 1400AMD FX-8170
AMD Ryzen 5 1500XAMD FX-8150
AMD Ryzen 5 1600AMD FX-8140
AMD Ryzen 5 1600XAMD FX-8120
AMD Ryzen 7 1700AMD FX-8100
AMD Ryzen 7 1700XAMD FX-6130
AMD Ryzen 7 1800XAMD FX-6120
AMD Sempron 2650AMD FX-6100
AMD Sempron 3850AMD FX-4170
AMD Sempron X2 240AMD FX-4150
AMD Sempron X2 250AMD FX-4130
AMD FX-4120
AMD FX-4100

Meltdown ve Spectre açığına karşı AMD işlemciler için yapılabilecek işlemler:

AMD tarafından yapılan açıklamada gerekli güncellemeler için Microsoft ile birlikte çalışıldığı ve sistem güncellemelerinin kısa zamanda kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor. 3 Ocak ve sonrasında Microsoft tarafından yayınlanan güncellemeler AMD işlemcili sistemlerde sorunlara ve kilitlenmelere yol açtığı için geri çekildi. Microsoft yaptığı açıklamada, aşağıda listelenen güncellemelerin AMD işlemcili sistemlerde sorunlara neden olduğunu ve düzeltilene kadar geçici olarak geri çekildiklerini duyurdu:

 • 3 Ocak 2018 – KB4056897
 • 9 Ocak 2018 – KB4056894
 • 3 Ocak 2018 – KB4056888
 • 3 Ocak 2018 – KB4056892
 • 3 Ocak 2018 – KB4056891
 • 3 Ocak 2018 – KB4056890
 • 3 Ocak 2018 – KB4056898
 • 3 Ocak 2018 – KB4056893
 • 9 Ocak 2018 – KB4056895
Microsoft ve AMD birlikte çalışarak bu sorunu kısa zamanda düzelterek, hazır olduğunda Windows Update aracılığıyla yeniden kullanıcılara sunulacağını söyledi. Güncellemeler yayınlanıp test edilinceye kadar beklemekte yarar var.

Meltdown ve Spectre Açığından Etkilenen Intel İşlemci Listesi

Meltdown ve Spectre açığından etkilenen Intel durumu kabul ederek geçtiğimiz günlerde gerekli güncellemeleri yayınlamaya başladı. Intel hacklenmenin gerçekleşebilmesi için cihazlara zararlı bir yazılım yüklenerek çalıştırmanın gerekli olduğunu ve bu yöntemle hiçbir cihazın hacklenmediğini yaptıkları açıklamayla paylaştı. Ancak bilgisayar ve sunucuların günlük hayatının bir parçası olduğunu düşünürsek bu açıklamalar kullanıcıların kafalarındaki soru işaretlerini asla yok edemeyeceğe benziyor. Intel işlemcinizin Meltdown ve Spectre açığından etkilenen işlemcilerin listesinde olup olmadığını aşağıdaki tabloda aratarak kontrol edebilirsiniz.

Meltdown ve Spectre Intel hangi işlemci serilerini etkiledi:

Meltdown ve Spectre açığından etkilenen Intel serisi işlemciler sırasıyla şöyle:

 • 2. nesil Intel® Core ™ işlemciler
 • 3. nesil Intel® Core ™ işlemciler
 • 4. nesil Intel® Core ™ işlemciler
 • 5. nesil Intel® Core ™ işlemciler
 • 6. nesil Intel® Core ™ işlemciler
 • 7. nesil Intel® Core ™ işlemciler
 • 8. nesil Intel® Core ™ işlemciler
 • Intel® Core ™ i3 işlemci (45nm ve 32nm)
 • Intel® Core ™ i5 işlemci (45nm ve 32nm)
 • Intel® Core ™ i7 işlemci (45nm ve 32nm)
 • Intel® Core ™ M işlemci ailesi (45nm ve 32nm)
 • Intel® X99 platformları için Intel® Core ™ X serisi işlemci ailesi
 • Intel® X299 platformları için Intel® Core ™ X serisi işlemci ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci 3400 serisi
 • Intel® Xeon® işlemci 3600 serisi
 • Intel® Xeon® işlemci 5500 serisi
 • Intel® Xeon® işlemci 5600 serisi
 • Intel® Xeon® işlemci 6500 serisi
 • Intel® Xeon® işlemci 7500 serisi
 • Intel® Xeon® işlemci E3 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E3 v2 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E3 v3 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E3 v4 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E3 v5 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E3 v6 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E5 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E5 v2 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E5 v3 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E5 v4 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E7 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E7 v2 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E7 v3 ailesi
 • Intel® Xeon® işlemci E7 v4 ailesi
 • Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemci ailesi
 • Intel® Atom ™ işlemci C serisi
 • Intel® Atom ™ işlemci E serisi
 • Intel® Atom ™ işlemci A serisi
 • Intel® Atom ™ işlemci x3 serisi
 • Intel® Atom ™ işlemci Z serisi
 • Intel® Celeron® işlemci J serisi
 • Intel® Celeron® işlemci N serisi
 • Intel® Pentium® işlemci J serisi
 • Intel® Pentium® işlemci N serisi

Meltdown ve Spectre Açığından Etkilenen Ayrıntılı Intel İşlemci Listesi:

Aşağıdaki tabloda Intel platformunda Meltdown ve Spectre açığı bulunan işlemcilerin listesinde işlemcinizin etkilenip etkilenmediğini sorgulayabilirsiniz. Liste tam sıralı liste olmasa bile bu açıklardan etkilenen işlemci listesini barındırmaktadır. Arama yapabilmek için tablonun sağ üst köşesindeki bul kutucuğuna işlemci modelinizi yaparak tabloda arama yapabilirsiniz. Tablo içerisinde gezinmek için sağ alt köşedeki ileri/geri seçeneğinide kullanabilirsiniz.

Desktop CPUs
(Masaüstü İşlemcileri)
Server CPUs
(Sunucu İşlemcileri)
Mobile CPUs
(Mobil İşlemcileri)
Intel Core i7-8700KIntel Xeon W-2195Intel Pentium Silver N5000
Intel Core i7-8700Intel Xeon W-2175Intel Celeron N4100
Intel Core i5-8600KIntel Xeon W-2155Intel Celeron N4000
Intel Core i5-8400Intel Xeon W-2150BIntel Pentium N4200
Intel Core i3-8350KIntel Xeon W-2145Intel Celeron N3450
Intel Core i3-8100Intel Xeon W-2140BIntel Celeron N3350
Intel Pentium Silver J5005Intel Xeon W-2135Intel Core i7-8650U
Intel Celeron J4105Intel Xeon W-2133Intel Core i7-8550U
Intel Celeron J4005Intel Xeon W-2125Intel Core i7-7920HQ
Intel Celeron C3958Intel Xeon W-2123Intel Core i7-7820HQ
Intel Celeron C3955Intel Xeon W-2104Intel Core i7-7820HK
Intel Celeron C3950Intel Xeon W-2102Intel Core i7-7820EQ
Intel Celeron C3858Intel Xeon E3-1285 v6Intel Core i7-7700HQ
Intel Celeron C3850Intel Xeon E3-1280 v6Intel Core i7-7660U
Intel Celeron C3830Intel Xeon E3-1275 v6Intel Core i7-7600U
Intel Celeron C3808Intel Xeon E3-1270 v6Intel Core i7-7567U
Intel Celeron C3758Intel Xeon E3-1245 v6Intel Core i7-7560U
Intel Celeron C3750Intel Xeon E3-1240 v6Intel Core i7-7500U
Intel Celeron C3708Intel Xeon E3-1230 v6Intel Core i7-7Y75
Intel Celeron C3558Intel Xeon E3-1225 v6Intel Core i5-8350U
Intel Celeron C3538Intel Xeon E3-1220 v6Intel Core i5-8250U
Intel Celeron C3508Intel Xeon E5-1280 v5Intel Core i5-7442HQ
Intel Celeron C3338Intel Xeon E5-1275 v5Intel Core i5-7442EQ
Intel Celeron C3308Intel Xeon E5-1270 v5Intel Core i5-7440HQ
Intel Core i7-7740XIntel Xeon E5-1268L v5Intel Core i5-7440EQ
Intel Core i7-7700KIntel Xeon E5-1260L v5Intel Core i5-7360U
Intel Core i7-7700Intel Xeon E5-1245 v5Intel Core i5-7300U
Intel Core i7-7700TIntel Xeon E5-1240 v5Intel Core i5-7287U
Intel Core i5-7640XIntel Xeon E5-1240L v5Intel Core i5-7367U
Intel Core i5-7600KIntel Xeon E5-1235L v5Intel Core i5-7260U
Intel Core i5-7600Intel Xeon E5-1230 v5Intel Core i5-7200U
Intel Core i5-7600TIntel Xeon E5-1225 v5Intel Core i5-Y757
Intel Core i5-7500Intel Xeon E5-1220 v5Intel Core i5-Y754
Intel Core i5-7500TIntel Pentium D1519Intel Core i3-7167U
Intel Core i5-7400Intel Pentium D1517Intel Core i3-7130U
Intel Core i5-7400TIntel Pentium D1509Intel Core i3-7102E
Intel Core i3-7350KIntel Pentium D1508Intel Core i3-7100U
Intel Core i3-7320Intel Pentium D1507Intel Core i3-7100H
Intel Core i3-7300Intel Pentium 1405 v2Intel Core i3-7100E
Intel Core i3-7300TIntel Pentium 1403 v2Intel Pentium 4415U
Intel Core i3-7101TIntel Xeon E3-1125CIntel Pentium 4415Y
Intel Core i3-7101TEIntel Xeon E3-1105CIntel Pentium 4410Y
Intel Core i3-7100Intel E5-4650Intel Celeron 3965U
Intel Core i3-7100TIntel E5-4650LIntel Celeron 3965Y
Intel Pentium G4620Intel E5-4640Intel Celeron 3865U
Intel Pentium G4600Intel E5-4620Intel Core m3-7Y32
Intel Pentium G4600TIntel E5-4617Intel Core m3-7Y30
Intel Pentium G4560Intel E5-4610Intel Core i7-6970HQ
Intel Pentium G4560TIntel E5-4607Intel Core i7-6920HQ
Intel Celeron G3950Intel E5-4603Intel Core i7-6870HQ
Intel Celeron G3930Intel E5-2690Intel Core i7-6822EQ
Intel Celeron G3930TIntel E5-2689Intel Core i7-6820HQ
Intel Celeron G3930EIntel E5-2687WIntel Core i7-6820HK
Intel Celeron G3930TEIntel E5-2680Intel Core i7-6820EQ
Intel Pentium J4205Intel E5-2670Intel Core i7-6770HQ
Intel Pentium J3455Intel E5-2667Intel Core i7-6700HQ
Intel Pentium J3355Intel E5-2665Intel Core i7-6660U
Intel Celeron J3455Intel E5-2660Intel Core i7-6650U
Intel Celeron J3355Intel E5-2658Intel Core i7-6600U
Intel Atom x5-E3950Intel E5-2650Intel Core i7-6567U
Intel Atom x5-E3940Intel E5-2650LIntel Core i7-6560U
Intel Atom x5-E3930Intel E5-2648LIntel Core i7-6500U
Intel Core i9-7980XEIntel E5-2643Intel Core i5-6442EQ
Intel Core i9-7960XIntel E5-2640Intel Core i5-6440HQ
Intel Core i9-7940XIntel E5-2637Intel Core i5-6440EQ
Intel Core i9-7920XIntel E5-2630Intel Core i5-6360U
Intel Core i9-7900XIntel E5-2630LIntel Core i5-6350HQ
Intel Core i7-7820XIntel E5-2628LIntel Core i5-6300HQ
Intel Core i7-7800XIntel E5-2620Intel Core i5-6300U
Intel Core i7-6785RIntel E5-2618LIntel Core i5-6287U
Intel Core i7-6700KIntel E5-2609Intel Core i5-6267U
Intel Core i7-6700Intel E5-2603Intel Core i5-6260U
Intel Core i7-6700TIntel E5-1660Intel Core i5-6200U
Intel Core i7-6700TEIntel E5-1650Intel Core i5-6198DU
Intel Core i5-6685RIntel E5-1620Intel Core i3-6167U
Intel Core i5-6600KIntel E5-1607Intel Core i3-6157U
Intel Core i5-6600Intel E5-1603Intel Core i3-6100U
Intel Core i5-6600TIntel Xeon E5-2470Intel Core i3-6106U
Intel Core i5-6585RIntel Xeon E5-2450Intel Core i3-6102E
Intel Core i5-6500Intel Xeon E5-2450LIntel Core i3-6100H
Intel Core i5-6500TIntel Xeon E5-2449LIntel Core i3-6100E
Intel Core i5-6500TEIntel Xeon E5-2448LIntel Pentium 4405U
Intel Core i5-6402PIntel Xeon E5-2440Intel Pentium 4405Y
Intel Core i5-6400Intel Xeon E5-2430Intel Celeron 3955U
Intel Core i5-6400TIntel Xeon E5-2430LIntel Celeron 3855U
Intel Core i3-6320Intel Xeon E5-2428LIntel Core m3-6Y75
Intel Core i3-6300Intel Xeon E5-2420Intel Core m3-6Y57
Intel Core i3-6300TIntel Xeon E5-2418LIntel Core m3-6Y54
Intel Core i3-6100Intel Xeon E5-2407Intel Core m3-6Y30
Intel Core i3-6100TIntel Xeon E5-2403Intel Core i7-5950HQ
Intel Core i3-6100TEIntel Xeon E5-1428LIntel Core i7-5850HQ
Intel Core i3-6098PIntel Xeon E5-1410Intel Core i7-5850EQ
Intel Pentium G4520Intel Xeon E3-1290Intel Core i7-5750HQ
Intel Pentium G4500Intel Xeon E3-1280Intel Core i7-5700HQ
Intel Pentium G4500TIntel Xeon E3-1275Intel Core i7-5700EQ
Intel Pentium G4400Intel Xeon E3-1270Intel Core i7-5650U
Intel Pentium G4400TIntel Xeon E3-1260LIntel Core i7-5600U
Intel Pentium G4400TEIntel Xeon E3-1245Intel Core i7-5557U
Intel Celeron G3920Intel Xeon E3-1240Intel Core i7-5550U
Intel Celeron G3902EIntel Xeon E3-1235Intel Core i7-5500U
Intel Celeron G3900Intel Xeon E3-1230Intel Core i5-5350H
Intel Celeron G3900TIntel Xeon E3-1225Intel Core i5-5350U
Intel Celeron G3900EIntel Xeon E3-1220Intel Core i5-5300U
Intel Celeron G3900TEIntel Xeon E3-1220LIntel Core i5-5287U
Intel Celeron J3160Intel Pentium 1407Intel Core i5-5257U
Intel Celeron J3060Intel Pentium 1405Intel Core i5-5250U
Intel Core i7-6950XIntel Pentium 1403Intel Core i5-5200U
Intel Core i7-6900KIntel Pentium 350Intel Core i3-5157U
Intel Core i7-6850XIntel Xeon E7-8870Intel Core i3-5020U
Intel Core i7-6800XIntel Xeon E7-8867LIntel Core i3-5015U
Intel Core i7-5775RIntel Xeon E7-8860Intel Core i3-5010U
Intel Core i7-5775CIntel Xeon E7-8850Intel Core i3-5005U
Intel Core i5-5675RIntel Xeon E7-8837Intel Pentium 3825U
Intel Core i5-5675CIntel Xeon E7-8830Intel Pentium 3805U
Intel Core i5-5575RIntel Xeon E7-4870Intel Celeron 3765U
Intel Celeron J1900Intel Xeon E7-4860Intel Celeron 3755U
Intel Celeron J1850Intel Xeon E7-4850Intel Celeron 3215U
Intel Celeron J1800Intel Xeon E7-4830Intel Celeron 3205U
Intel Celeron J1750Intel Xeon E7-4820Intel Core M-5Y71
Intel Core i7-5960XIntel Xeon E7-4807Intel Core M-5Y70
Intel Core i7-5930KIntel Xeon E7-2870Intel Core M-5Y51
Intel Core i7-5820KIntel Xeon E7-2860Intel Core M-5Y31
Intel Core i7-4790KIntel Xeon E7-2850Intel Core M-5Y10c
Intel Core i7-4790Intel Xeon E7-2830Intel Core M-5Y10a
Intel Core i7-4790SIntel Xeon E7-2820Intel Core M-5Y10
Intel Core i7-4790TIntel Xeon E7-2803Intel Core i7-4980HQ
Intel Core i7-4785TIntel Xeon W3690Intel Core i7-4960HQ
Intel Core i7-4771Intel Xeon W3580Intel Core i7-4950HQ
Intel Core i7-4770KIntel Xeon W3570Intel Core i7-4940MX
Intel Core i7-4770RIntel Xeon L3406Intel Core i7-4930MX
Intel Core i7-4770Intel Xeon L3403Intel Core i7-4910MQ
Intel Core i7-4770SIntel Xeon EC5549Intel Core i7-4900MQ
Intel Core i7-4770TIntel Xeon EC5539Intel Core i7-4870HQ
Intel Core i7-4770TEIntel Xeon EC5509Intel Core i7-4860HQ
Intel Core i7-4765TIntel Xeon LC5528Intel Core i7-4860EQ
Intel Core i5-4690KIntel Xeon LC5518Intel Core i7-4850HQ
Intel Core i5-4690Intel Xeon EC3539Intel Core i7-4850EQ
Intel Core i5-4690SIntel Xeon LC3528Intel Core i7-4810MQ
Intel Core i5-4690TIntel Xeon LC3518Intel Core i7-4800MQ
Intel Core i5-4670KIntel Xeon X7560Intel Core i7-4770HQ
Intel Core i5-4670Intel Xeon L7555Intel Core i7-4760HQ
Intel Core i5-4670RIntel Xeon X7550Intel Core i7-4750HQ
Intel Core i5-4670SIntel Xeon L7545Intel Core i7-4722HQ
Intel Core i5-4670TIntel Xeon X7542Intel Core i7-4720HQ
Intel Core i5-4590Intel Xeon E7540Intel Core i7-4712HQ
Intel Core i5-4590SIntel Xeon E7530Intel Core i7-4712MQ
Intel Core i5-4590TIntel Xeon E7520Intel Core i7-4710HQ
Intel Core i5-4570Intel Xeon X6550Intel Core i7-4710MQ
Intel Core i5-4570RIntel Xeon E6540Intel Core i7-4702HQ
Intel Core i5-4570SIntel Xeon E6510Intel Core i7-4702MQ
Intel Core i5-4570TIntel Xeon X5698Intel Core i7-4702EC
Intel Core i5-4570TEIntel Xeon X5690Intel Core i7-4701EQ
Intel Core i5-4460Intel Xeon X5687Intel Core i7-4700HQ
Intel Core i5-4460SIntel Xeon X5680Intel Core i7-4700MQ
Intel Core i5-4460TIntel Xeon X5679Intel Core i7-4700EQ
Intel Core i5-4440Intel Xeon X5677Intel Core i7-4700EC
Intel Core i5-4440SIntel Xeon X5675Intel Core i7-4650U
Intel Core i5-4430Intel Xeon X5672Intel Core i7-4610M
Intel Core i5-4430SIntel Xeon X5670Intel Core i7-4610Y
Intel Core i3-4370Intel Xeon X5667Intel Core i7-4600M
Intel Core i3-4370TIntel Xeon X5660Intel Core i7-4600U
Intel Core i3-4360Intel Xeon X5650Intel Core i7-4578U
Intel Core i3-4360TIntel Xeon E5649Intel Core i7-4558U
Intel Core i3-4350Intel Xeon X5647Intel Core i7-4550U
Intel Core i3-4350TIntel Xeon E5645Intel Core i7-4510U
Intel Core i3-4340Intel Xeon L5645Intel Core i7-4500U
Intel Core i3-4340TEIntel Xeon E5640Intel Core i5-4422E
Intel Core i3-4330Intel Xeon L5640Intel Core i5-4410E
Intel Core i3-4330TIntel Xeon L5639Intel Core i5-4402E
Intel Core i3-4330TEIntel Xeon E5630Intel Core i5-4402EC
Intel Core i3-4170Intel Xeon L5638Intel Core i5-4400E
Intel Core i3-4170TIntel Xeon E5620Intel Core i5-4360U
Intel Core i3-4160Intel Xeon E5607Intel Core i5-4360U
Intel Core i3-4160TIntel Xeon E5606Intel Core i5-4350M
Intel Core i3-4150Intel Xeon E5603Intel Core i5-4330M
Intel Core i3-4150TIntel Xeon W5590Intel Core i5-4310M
Intel Core i3-4130Intel Xeon W5580Intel Core i5-4310U
Intel Core i3-4130TIntel Xeon X5570Intel Core i5-4308U
Intel Pentium G3470Intel Xeon X5560Intel Core i5-4302Y
Intel Pentium G3460Intel Xeon X5550Intel Core i5-4300M
Intel Pentium G3460TIntel Xeon E5540Intel Core i5-4300U
Intel Pentium G3450Intel Xeon E5530Intel Core i5-4300Y
Intel Pentium G3450TIntel Xeon L5530Intel Core i5-4288U
Intel Pentium G3440Intel Xeon E5520Intel Core i5-4280U
Intel Pentium G3440TIntel Xeon L5520Intel Core i5-4278U
Intel Pentium G3430Intel Xeon L5518Intel Core i5-4258U
Intel Pentium G3420Intel Xeon L5508Intel Core i5-4250U
Intel Pentium G3420TIntel Xeon E5507Intel Core i5-4220Y
Intel Pentium G3320TEIntel Xeon E5506Intel Core i5-4210H
Intel Pentium G3260Intel Xeon L5506Intel Core i5-4210M
Intel Pentium G3260TIntel Xeon E5504Intel Core i5-4210U
Intel Pentium G3258Intel Xeon E5503Intel Core i5-4210Y
Intel Pentium G3250Intel Xeon E5502Intel Core i5-4202Y
Intel Pentium G3250TIntel Xeon X3480Intel Core i5-4200H
Intel Pentium G3240Intel Xeon X3470Intel Core i5-4200M
Intel Pentium G3240TIntel Xeon X3460Intel Core i5-4200U
Intel Pentium G3220Intel Xeon X3450Intel Core i5-4200Y
Intel Pentium G3220TIntel Xeon X3440Intel Core i3-4158U
Intel Celeron G1850Intel Xeon X3430Intel Core i3-4120U
Intel Celeron G1840Intel Xeon L3426Intel Core i3-4112E
Intel Celeron G1840TIntel Xeon W3580Intel Core i3-4110E
Intel Celeron G1830Intel Xeon W3570Intel Core i3-4110M
Intel Celeron G1820Intel Xeon W3565Intel Core i3-4102E
Intel Celeron G1820TIntel Xeon W3550Intel Core i3-4100U
Intel Celeron G1820TEIntel Xeon W3540Intel Core i3-4100M
Intel Core i7-4960XIntel Xeon W3530Intel Core i3-4100E
Intel Core i7-4960KIntel Xeon W3520Intel Core i3-4030U
Intel Core i7-4820KIntel Xeon W3505Intel Core i3-4030Y
Intel Core i7-3770KIntel Xeon W3503Intel Core i3-4025U
Intel Core i7-3770Intel Core i3-4020Y
Intel Core i7-3770SIntel Core i3-4012Y
Intel Core i7-3770TIntel Core i3-4010U
Intel Core i5-3570KIntel Core i3-4010M
Intel Core i5-3570Intel Core i3-4010Y
Intel Core i5-3570SIntel Core i3-4005U
Intel Core i5-3570TIntel Core i3-4000M
Intel Core i5-3550Intel Pentium 3561Y
Intel Core i5-3550SIntel Pentium 3560M
Intel Core i5-3475SIntel Pentium 3560Y
Intel Core i5-3470Intel Pentium 3558U
Intel Core i5-3470SIntel Pentium 3556U
Intel Core i5-3470TIntel Pentium 3550M
Intel Core i5-3450Intel Celeron 2981U
Intel Core i5-3450SIntel Celeron 2980U
Intel Core i5-3350PIntel Celeron 2970M
Intel Core i5-3440Intel Celeron 2961Y
Intel Core i5-3440SIntel Celeron 2957U
Intel Core i5-3335SIntel Celeron 2955U
Intel Core i5-3330Intel Celeron 2950M
Intel Core i5-3330SIntel Celeron 2002E
Intel Core i3-3250Intel Celeron 2000E
Intel Core i3-3250TIntel Core i7-3940XM
Intel Core i3-3245Intel Core i7-3920XM
Intel Core i3-3240Intel Core i7-3840QM
Intel Core i3-3240TIntel Core i7-3820QM
Intel Core i3-3225Intel Core i7-3740QM
Intel Core i3-3220Intel Core i7-3720QM
Intel Core i3-3220TIntel Core i7-3689Y
Intel Core i3-3210Intel Core i7-3687U
Intel Pentium G2140Intel Core i7-3667U
Intel Pentium G2130Intel Core i7-3635QM
Intel Pentium G2120Intel Core i7-3632QM
Intel Pentium G2120TIntel Core i7-3630QM
Intel Pentium G2100TIntel Core i7-3615QM
Intel Pentium G2030Intel Core i7-3615QE
Intel Pentium G2030TIntel Core i7-3612QM
Intel Pentium G2020Intel Core i7-3612QE
Intel Pentium G2020TIntel Core i7-3610QM
Intel Pentium G2010Intel Core i7-3610QE
Intel Celeron G1630Intel Core i7-3537U
Intel Celeron G1620Intel Core i7-3517U
Intel Celeron G1620TIntel Core i7-3517UE
Intel Celeron G1610Intel Core i7-3555LE
Intel Celeron G1610TIntel Core i7-3540M
Intel Core i7-3970XIntel Core i7-3520M
Intel Core i7-3960KIntel Core i5-3439Y
Intel Core i7-3930KIntel Core i5-3437U
Intel Core i7-3820Intel Core i5-3427U
Intel Core i7-2700KIntel Core i5-3339Y
Intel Core i7-2600KIntel Core i5-3380M
Intel Core i7-2600Intel Core i5-3360M
Intel Core i7-2600SIntel Core i5-3340M
Intel Core i5-2550KIntel Core i5-3237U
Intel Core i5-2500KIntel Core i5-3320M
Intel Core i5-2500Intel Core i5-3230M
Intel Core i5-2500SIntel Core i5-3217U
Intel Core i5-2500TIntel Core i5-3210M
Intel Core i5-2450PIntel Core i5-3210ME
Intel Core i5-2405SIntel Core i3-3229Y
Intel Core i5-2400Intel Core i3-3227U
Intel Core i5-2400SIntel Core i3-3217U
Intel Core i5-2390TIntel Core i3-3217UE
Intel Core i5-2370PIntel Core i3-3130M
Intel Core i5-2320Intel Core i3-3120M
Intel Core i5-2310Intel Core i3-3120ME
Intel Core i5-2300Intel Core i3-3110M
Intel Core i3-2130Intel Pentium 2129Y
Intel Core i3-2125Intel Pentium 2127U
Intel Core i3-2120Intel Pentium 2117U
Intel Core i3-2120TIntel Pentium 2030M
Intel Core i3-2105Intel Pentium 2020M
Intel Core i3-2102Intel Pentium A1018
Intel Core i3-2100Intel Celeron 1047UE
Intel Core i3-2100TIntel Celeron 1037U
Intel Pentium G870Intel Celeron 1020M
Intel Pentium G860Intel Celeron 1020E
Intel Pentium G860TIntel Celeron 1019Y
Intel Pentium G850Intel Celeron 1017U
Intel Pentium G840Intel Celeron 1005M
Intel Pentium G645Intel Celeron 1007U
Intel Pentium G645TIntel Celeron 1000M
Intel Pentium G640Intel Celeron 927UE
Intel Pentium G640TIntel Core i7-2960XM
Intel Pentium G632Intel Core i7-2920XM
Intel Pentium G630Intel Core i7-2860QM
Intel Pentium G630TIntel Core i7-2820QM
Intel Pentium G622Intel Core i7-2760QM
Intel Pentium G620Intel Core i7-2720QM
Intel Pentium G620TIntel Core i7-2715QE
Intel Celeron G555Intel Core i7-2710QE
Intel Celeron G550Intel Core i7-2675QM
Intel Celeron G550TIntel Core i7-2677M
Intel Celeron G540Intel Core i7-2670QM
Intel Celeron G540TIntel Core i7-2657M
Intel Celeron G530Intel Core i7-2655LE
Intel Celeron G530TIntel Core i7-2649M
Intel Celeron G470Intel Core i7-2640M
Intel Celeron G465Intel Core i7-2637M
Intel Celeron G460Intel Core i7-2635QM
Intel Celeron G440Intel Core i7-2630QM
Intel Core i7-990XIntel Core i7-2629M
Intel Core i7-980XIntel Core i7-2620M
Intel Core i7-980Intel Core i7-2617M
Intel Core i7-970Intel Core i7-2610E
Intel Core i5-680Intel Core i5-2557M
Intel Core i5-670Intel Core i5-2540M
Intel Core i5-661Intel Core i5-2537M
Intel Core i5-660Intel Core i5-2520M
Intel Core i5-655KIntel Core i5-2467M
Intel Core i5-650Intel Core i5-2450M
Intel Core i3-560Intel Core i5-2435M
Intel Core i3-550Intel Core i5-2430M
Intel Core i3-540Intel Core i5-2415M
Intel Core i3-530Intel Core i5-2415E
Intel Pentium G6960Intel Core i5-2410M
Intel Pentium G6951Intel Core i5-2410E
Intel Pentium G6950Intel Core i3-2377M
Intel Celeron G1101Intel Core i3-2375M
Intel Core i7-880Intel Core i3-2370M
Intel Core i7-875KIntel Core i3-2367M
Intel Core i7-870Intel Core i3-2365M
Intel Core i7-870SIntel Core i3-2357M
Intel Core i7-860Intel Core i3-2350M
Intel Core i7-860SIntel Core i3-2348M
Intel Core i5-760Intel Core i3-2340UE
Intel Core i5-750Intel Core i3-2332M
Intel Core i5-750SIntel Core i3-2330M
Intel Core i7-975 Extreme EditionIntel Core i3-2330E
Intel Core i7-965 Extreme EditionIntel Core i3-2328M
Intel Core i7-960Intel Core i3-2312M
Intel Core i7-950Intel Core i3-2310M
Intel Core i7-940Intel Core i3-2310E
Intel Core i7-930Intel Core i3-2308M
Intel Core i7-920Intel Pentium 997
Intel Pentium 987
Intel Pentium B980
Intel Pentium 977
Intel Pentium B970
Intel Pentium 967
Intel Pentium B960
Intel Pentium 957
Intel Pentium B950
Intel Pentium B940
Intel Celeron 887
Intel Celeron 877
Intel Celeron 867
Intel Celeron 857
Intel Celeron 847
Intel Celeron B847E
Intel Celeron B840
Intel Celeron B830
Intel Celeron B827E
Intel Celeron B820
Intel Celeron B815
Intel Celeron B810
Intel Celeron B810E
Intel Celeron 807
Intel Celeron B807UE
Intel Celeron B800
Intel Celeron 797
Intel Celeron 787
Intel Celeron B730
Intel Celeron B720
Intel Celeron B710
Intel Core i7-680UM
Intel Core i7-660LM
Intel Core i7-680UM
Intel Core i7-680UE
Intel Core i7-640M
Intel Core i7-640LM
Intel Core i7-640UM
Intel Core i7-620M
Intel Core i7-620LM
Intel Core i7-620LE
Intel Core i7-620UM
Intel Core i7-620UE
Intel Core i7-610E
Intel Core i5-580M
Intel Core i5-560M
Intel Core i5-560UM
Intel Core i5-540M
Intel Core i5-540UM
Intel Core i5-520M
Intel Core i5-520UM
Intel Core i5-520E
Intel Core i5-480M
Intel Core i5-470UM
Intel Core i5-460M
Intel Core i5-450M
Intel Core i5-430M
Intel Core i5-430UM
Intel Core i3-390M
Intel Core i3-380M
Intel Core i3-380UM
Intel Core i3-370M
Intel Core i3-350M
Intel Core i3-330M
Intel Core i3-330E
Intel Core i3-380UE
Intel Pentium P6300
Intel Pentium P6200
Intel Pentium P6100
Intel Pentium P6000
Intel Pentium U5600
Intel Pentium U5400
Intel Celeron P4600
Intel Celeron P4505
Intel Celeron P4500
Intel Celeron U3800
Intel Celeron U3405
Intel Celeron U3400
Intel Core i7-940XM
Intel Core i7-920XM
Intel Core i7-840QM
Intel Core i7-820QM
Intel Core i7-740QM
Intel Core i7-720QM

Meltdown ve Spectre açığına karşı Intel işlemciler için yapılabilecek işlemler:

Intel işlemcinizdeki bu açığı kapatabilmek için üretici tarafından yayınlanan güncellemeleri yüklemenizi tavsiye ederiz. Intel işlemciler için Windows tarafından da dağıtılan güncellemeleri de kontrol ederek yüklemeniz önem arz ediyor. Ancak yayınlanan güncellemelerin Intel işlemcilerde %5-30 değerlerinde performans kaybına yol açtığı Intel ve son kullanıcılar tarafından iletiliyor. Donanımsal bir açık yazılımla ne kadar düzeltilebilir zaten büyük bir soru işareti. Özellikle performans kaybı yaşanması da ciddi bir problem olarak gözüküyor. Şuan için yapılabilecek en iyi çözüm üretici tarafından yayınlanan güncellemeleri sistemlere yüklemek gibi görünüyor.

Meltdown ve Spectre nedir? Güvenlik Açığından Nasıl Korunulur?

Meltdown ve Spectre kullanıcı bilgisayarından, sunuculara hatta akıllı telefonlara kadar herşeyi etkileyebilecek donanımsal iki önemli güvenlik açığı. Intel, AMD ve ARM firmaları tarafından tasarlanan işlemcilerde bulunan açık nedeniyle sistemdeki şifrelere ve önemli bilgilere dahil kötü niyetli hacker’lar tarafından erişilebilirlik riski mevcut. Hal böyle olunca akla ilk gelen soru Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarından korumanın yolu var mı?

Meltdown ve Spectre Nedir?

Geçmişten günümüze kadar işlemci (CPU) tarafında tespit edilen en kötü donanımsal açıklardan (bug) olduğu belirtilen Meltdown ve Spectre işletim sistemi farketmeksizin (Windows, Mac, Linux) Intel, AMD ve ARM işlemci kullanan cihazların tümünü etkiliyor. Güvenlik araştırma şirketlerine göre Intel, AMD ve ARM işlemcilerin tasarımından kaynaklı bir hatadan dolayı karşılaşılan bir sorun. Intel ve ARM firmalarının işlemcilerinde ortaya çıkan bu açığı tasarım hatası olarak kabul etmedikleri gibi bu açık sayesinde ulaşılması imkansız diye düşünülen şifreli veya şifresiz tüm hassas verilere kötü niyetli kişiler tarafından erişim sağlanabilir. Spectre ve Meltdown adlı açıklar ile işlemcilerde yer alan ve dolayısıyla tüm bilgisayarı kapsayan veri ve şifrelerin açığa çıkmasına sebebiyet oluyor.

Meltdown açığı kullanıcıların kullandıkları uygulamalar ve işletim sistemi arasındaki en temel izolasyonu kırıyor. Fiziksel hafızaya izinsiz olarak erişim sağlar. Kullanıcı alanında iken çekirdek alanındaki veriler bu zafiyet ile okunabilmektedir. 1995 yılından sonraki tüm Intel işlemcileri etkilediği söylenebilir.

Spectre açığı ise Intel, ARM ve AMD işlemcilerinin büyük bir kısmını etkiliyor. Ayrıca akıllı telefonlarda yer alan işlemcileride etkisi altına almış durumda. İşlemcilerin speculative execution and branch prediction özelliğini sömürüp kullanarak hafıza alanına erişim sağlamaktadır. Bu zafiyet ile işleme özel kritik veriler okunabilmektedir.

Meltdown ve Spectre Güvenlik Açığı Hangi Sistemleri Etkiliyor?

Meltdown ve Spectre cihaz ve işletim sistemi ayırt etmeksizin Intel, AMD ve ARM’nin üretmiş olduğu işlemcileri etkiliyor. Bu açıklar çok fazla cihazı etkisi altına alacak gibi görünüyor. İster Mac, iPhone kullanıcısı olun; ister Windows ve Android telefon kullanıcısı olun; üretici tarafından önlemler alınmadığı taktirde bu açığın tehditi ile karşı karşıyasınız. Intel ve Arm firmaları hacklenmenin gerçekleşebilmesi için cihazlara zararlı bir yazılım yüklenerek çalıştırmanın gerekli olduğunu ve bu yöntemle hiçbir cihazın hacklenmediğini yaptıkları açıklamayla paylaştılar.

Meltdown ve Spectre Açığından Nasıl Korunabilirsiniz?

Öncelikle belirtmemiz lazım bu açık bir yazılım açığı değil aksine donanımsal bir açık. Yazılımla bu açığın ne kadar kapatabileceği şuan için muamma. Meltdown ve Spectre açığı ile ilgili yazılımsal çözümün ne derece kurtarıcı olacağını zamanla göreceğiz ancak aşağıda önerdiğimiz yöntemleri en azından tedbir olarak sağlamanız yararınıza olacaktır.

 • Windows işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınız için Windows ve Intel tarafından yayınlanan güncellemeleri kontrol ederek güncelleme var ise beklemeden yüklemelisiniz.
 • Intel işlemci kullanıyorsanız Intel tarafından yayınlanan güncellemeleride kontrol ederek gerekli güncelleştirmeleri gerçekleştirin. Intel işlemciler için yayınlanan güncellemenin işlemci performansında %30 seviyelerinde düşüş sağladığı rapor ediliyor.
 • AMD işlemciler içinde Intel’de olduğu gibi gerekli güncellemeleri yüklemek gerekiyor. AMD tarafından yayınlanan güncellemelerin sistemde açılmama gibi sorunlara neden olduğu rapor ediliyor. Güncelleme yüklemeden yedek almanızı öneririz.
 • Masaüstü veya dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız üretici sayfasına girerek son yayınlanan BIOS güncellemelerini kontrol ederek mevcut bir BIOS güncellemesi varsa sisteminize yüklemeniz gerekmektedir. Eski cihazlar için BIOS güncelleme konusu henüz netlik kazanmış değil.
 • iOS, macOS, tvOS ve watchOS gibi Apple platformuna ait ürünleri kullanıyorsanız Apple tarafından yayınlanan güncellemeleri cihazlarınıza yüklemelisiniz. Yapacağınız güncelleme işlemleri öncesinde sistem yedeğinizi almayı unutmayın.
 • Android telefon veya tabletler için iş biraz daha karışık. Samsung, LG, Sony, Xiaomi, vb… gibi üretici firmaların güncelleme politikaları çok farklı. Google markalı bir cihaza sahipseniz güncelleme alma şansınız yüksek iken 3-4 yıl öncesine ait akıllı telefonlar için aynısını pek söyleyemeyiz. Yine’de Android 7 ve 8 kullanan en az 1-2 yıllık cihazların bu açıkla ilgili güncelleme alacağını düşünüyoruz. Bu aşamadan itibaren üreticinin güncelleme sunmasını beklemekten başka yapılacak bir çare gözükmüyor.
 • İnternette gezindiğiniz web tarayıcı programların güncel olduğundan emin olunuz. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari gibi bilinen internet tarayıcılarını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yukarıda vermiş olduklarımız kullanıcılar tarafından kolayca yapılabilecek önerilerden ibarettir. Bu açıklarla ilgili henüz stabil bir çözüm görünmüyor. Gelişmeleri takip ederek aktarmaya devam edeceğiz.

Opera VPN nasıl kullanılır?

Opera VPN nedir? Opera VPN aslında bilinen Opera web tarayıcısının üzerinde bütünleşik olarak gelen bir VPN hizmetidir. Opera şirketinin SurfEasy VPN firmasını bünyesine katmasıyla birlikte mevcut ellerindeki Opera tarayıcısına VPN hizmetini bütünleşik olarak kullanıcılarının beğenisine sundular. Opera VPN hizmeti ücretsiz olarak sunulmakta ve ek başka bir uygulama veya yazılım kurulmaksızın aktif edilerek kolaylıkla kullanılabilmektedir. Özellikle günümüzde Wikipedia gibi sitelere erişim yasağı olduğunu düşünürsek bu kadar kolay bir VPN hizmetinin kullanıcı açısından pratik olacağını söylemekte fayda var. 

Opera VPN Kurulumu ve Kullanımı (Windows-MacOS X):

Opera VPN hizmetini kullanabilmek için bilgisayarınızda Opera tarayıcısının kurulu olması gerekmektedir. Windows ve MacOS X için indirme butonlarımız aracılığı ile Opera tarayıcısını indirip kolayca kurabilirsiniz.

Opera (Windows) İndir– 41 defa indirildi

Opera (MacOS) İndir– 14 defa indirildi

İndirdiğimiz OperaSetup.exe programını çalıştırarak ilerlemeli şekilde tarayıcıyı bilgisayarımıza kuruyoruz. Opera tarayıcısını indirip kurduktan sonra VPN özeliğini aktif edebilmek için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmanız yeterli olacaktır.

 • Kurulumdan sonra Opera tarayıcımızı açıyoruz ve sol üst köşedeki Menü butonuna tıklıyoruz. Açılan menü listesinden Settings (Ayarlar) menüsüne tıklıyoruz.
 • Açılan ayarlar sayfasında sol taraftaki menülerden Privacy & security (Gizlilik ve güvenlik) menüsüne tıklıyoruz.
 • Açılan sayfada VPN başlığı altında bulunan Enable VPN (VPN’i etkinleştir) kutucuğunu seçerek VPN özelliğini etkinleştiriyoruz.
 • VPN seçeneğini aktif ettikten sonra tarayıcının adres çubuğunun sol tarafında VPN yazan bir seçenek belirecektir.
 • VPN butonuna tıklayarak VPN’i sağ üst köşedeki buton aracılığı ile aktif ediyoruz.VPN butonu altında bulunan VPN bölgesi seçiminden en iyi konum seçeneğini veya kıta seçimi yapabilirsiniz. VPN seçimi eskisi gibi ülke değil artık bölge olarak yapılabiliyor. (Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika şeklinde)
 • VPN kullanımınız boyunca ne kadar veri tükettiğinizde bu VPN butonu altında açılan pencerede görünecektir.
 • Kullanmadığınız zamanlar VPN özeliğini adres çubuğundaki VPN butonuna tıklayarak kolayca kapatabilirsiniz.

Mobil Cihazlar Opera VPN Kullanımı (Android / Apple):

Mobil cihazlar için henüz Opera tarayıcısı Opera VPN desteğiyle gelmiyor. Telefonunuzda Opera VPN hizmetini kullanabilmek için ise ekstra bir uygulama kurmanız gerekmektedir. Opera’ya ait olan Opera Free VPN uygulamasını indirme butonlarımız aracılığıyla cihazınıza uygun olanını indirebilirsiniz.

Opera Free VPN - Unlimited VPN (Android) İndir– 19 defa indirildi

Opera Free VPN - Unlimited VPN (Apple) İndir– 13 defa indirildi

Opera Free VPN uygulamasını indirdikten sonra uygulama içerisinde VPN özelliğini aktif ederek ülke seçimi yaptıktan sonra VPN hizmetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. VPN’i aktif ettikten sonra tarayıcınıza giriş yaparak erişim sağlamak istediğiniz siteleri ziyaret edebilirsiniz.

Google Play Store Hata Kodu 0 Sorunu

Google Play Store üzerinden uygulama indirmeye çalıştığınızda veya güncellediğinizde aldığınız Hata Kodu 0 (“Error code 0”) hatası can sıkıcı olabilir. Android telefon veya tabletinizde uygulama yüklemeye çalışırken veya güncellemesi gelmiş bir uygulamanın güncellemesini yüklerken bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Google Play Store üzerinde yaşanan bu hatayla ilgili detaylı çözümü sizlerle paylaşıyoruz. Son günlerde uygulama yüklerken bu hatayla karşılaşanların sayısı artmış durumda. Google Play Store üzerinde alınan bu hata uygulama bazlı olduğundan çözümü kolaylıkla gerçekleştirerek bu derdinizden kurtulabilirsiniz.

Google Play Store Hata Kodu “0” Sorunu Çözümü:

Google Play Store üzerinde aldığınız Hata Kodu 0 (“Error code 0”) sorununu çözebilmek için aşağıdaki çözüm yöntemlerini sırasıyla deneyebilirsiniz.

a. Google Play Store güncellemelerini kaldırma işlemi:

 1. Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin. Ayarlar içerisinde Uygulamalar seçeneğini bularak dokunun.
 2. Uygulamalar listesinde Google Play Store yazan uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.
 3. Google Play Store seçenekleri içerisinde sağ üst köşedeki 3 noktaya dokunun. Bu seçenek eski Android sürümlerinde buton olarak direkt olarak karşınıza çıkabilir.
 4. Seçeneğe dokunduktan sonra açılan küçük penceredeki güncellemeleri kaldır seçeneğine dokunun. Ekrana gelen uyarıya onay vererek işlemi tamamlayın.Hata Kodu 0 ("Error code 0")

b. Google Play Store verilerini sıfırlama:

 1. Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin. Ayarlar içerisinde Uygulamalar seçeneğini bularak dokunun.
 2. Uygulamalar listesinde Google Play Store yazan uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.
 3. Google Play Store seçenekleri içerisinde kayıt yeri seçeneğine dokunun. Bu seçenek eski Android sürümlerinde ilk ekranda karşınıza gelecektir.
 4. Kayıt yeri seçenekleri içerisinde Veriyi sil butonuna dokunun ve açılan uyarıyı onaylayın. (Bu seçeneği kullanmadan önce Google hesabınızın şifresini hatırladığınızdan emin olun.)Hata Kodu 0 ("Error code 0")

c. Google Play Store uygulamasının erişim izinlerini kontrol etme:

 1. Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin. Ayarlar içerisinde Uygulamalar seçeneğini bularak dokunun.
 2. Uygulamalar listesinde Google Play Store yazan uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.
 3. Google Play Store seçenekleri içerisinde izinler seçeneğine dokunun.
 4. İzinler seçeneği içerisinde Google Play Store uygulamasının almış olduğu uygulama izinlerini değiştirin.

d. Google Play Store uygulamasının eski versiyonunu yükleyerek deneyin:

Google Play Store uygulamasını önceki sürümlerden birine alarak yaşadığınız sorunların kalkmasını sağlayabilirsiniz. Google Play Store uygulamasının apk dosyasını indirmek için indirme butonunu kullanabilirsiniz.

Google Play Store (.apk dosyası) İndir– 337 defa indirildi

Apk dosyasını telefonunuza yüklemeyi bilmiyorsanız o zaman buraya tıklayarak Android telefonlara nasıl .apk dosyası yüklenir öğrenebilirsiniz. Apk dosyasını kurmadan önce çözüm 4’deki işlemi uygulayarak güncellemeleri kaldırmayı unutmayın.

Denenmiş ve işe yarayan yöntemleri bir arada toplamaya çalıştık. Yukarıda anlatılan yöntemler cihazlarda farklılıklar gösterebilir. Ancak genel mantık olarak Android üzerinde yapılması gereken işlemlere yer vermiş bulunuyoruz. Eğer işinize yaramış farklı yöntemlerde mevcut ise aşağıda yorum olarak belirtmeniz halinde sizin gibi bu sorunu yaşayan başka kullanıcılarada katkı sağlamış olacaksınız. Google Play Store ile ilgili diğer çözüm önerileri için buraya tıklayarak genel olarak hazırlamış olduğumuz hata çözümleriyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Faturasız Hat Ücretleri (Kontörlü Hat Ücretleri)

2018 yılına ait Turkcell, Türk Telekom, Vodafone GSM operatörlerinde faturasız hat ücretleri ne kadar? Faturasız hat almak istediğiniz operatöre karar verdikten sonra o operatörün yetkili bayilerinde kolaylıkla yeni bir hat sahibi olabilirsiniz. 18 yaşını geçen her birey dilediği operatörden kolayca hat sahibi olabilir. 18 yaş altıysanız faturasız hat almak isterseniz muvafakatname formu ve anne veya babanızın kimliği gerekmektedir. Nüfus Cüzdanınızla beraber ilgili operatörün satış ve yetklili merkezlerine gitmeniz yeterlidir. (Güvenliğiniz için kimlik fotokopinize yetkili bayi tarafından, “05X XXX XXX no’lu hatta dayanak belge olup; tek başına ya da başka bir işlem için kullanılamaz” kaşesi basılmış olmasına dikkat ediniz)

2018 Faturasız Hat Ücretleri (Kontörlü Hat Ücretleri):

2018 yılına ait Turkcell, Türk Telekom, Vodafone GSM operatörlerinde faturasız hat ücretleri aşağıdaki şekildedir. Fiyatlar bayiler arasında farklılık gösterebilmektedir. Mutlaka hat almak istediğiniz operatörün yetkili satış merkezlerini tercih etmeye özen gösteriniz.

2018 Turkcell faturasız yeni hat fiyatı:

Turkcell operatöründe faturasız hat kullanmak için gereken yeni hat fiyatı 67 TL ücret isteniyor. Bu ücretle birlikte faturasız hattın üzerinde hediye olarak 35 TL tanımlı olarak gelmektedir. Tarifenizin özelliğine göre bu hediye TL’yi faturasız hattınız için kullanabilirsiniz.

2018 Türk Telekom faturasız yeni hat fiyatı:

Türk Telekom faturasız hat alırken karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerde hediye TL fiyatı değişmektedir. Aşağıdaki tipte faturasız hat paketlerinden birini tercih edebilirsiniz.

 • İlk faturasız hat paketini satın alırsanız hatta ödemeniz gereken ücret 45 TL ve bu hatla birlikte size 5 TL hatta tanımlı olarak gelmektedir.
 • İkinci faturasız hat paketini satın alırsanızda hat için ödemeniz gereken ücret 55 TL ve hattınıza 20 TL önceden tanımlanmış olarak gelmektedir.

2018 Vodafone faturasız yeni hat fiyatı:

Vodafone faturasız hat alırken karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerde hediye TL fiyatı değişmektedir. Aşağıdaki tipte faturasız hat paketlerinden birini tercih edebilirsiniz.

 • Standart Yeni Başlangıç Paketi’ni seçerseniz bu hattın fiyatı 57 TL ve içerisinde 22 TL cep lira hatta tanımlı olarak gelmektedir.
 • Large Yeni Başlangıç Paketi’ni seçerseniz bu hattın fiyatı 66,68 TL ve içerisinde 32 TL cep lira hatta tanımlı olarak gelmektedir.
 • Alınan başlangıç paketine (yeni hat) göre 32 TL veya 22 TL’ye kadar Vodafone Faturasız tarife seçenekleri otomatik olarak yüklenebilir.
 • Faturasız hat alanlar, Cep Lira bakiyelerini *123#23# üzerinden sorgulayabilir.
 • Numara taşıma işlemi ile Vodafone’a geçiş yapmış aboneler yararlanamaz, yeni hat almış olmaları gerekmektedir.

Diğer Operatör (Bimcell, PTTCell, Fenercell vs. gibi) faturasız yeni hat fiyatı:

Bimcell, PTTCell, Fenercell vb… gibi operatörler Türk Telekom alt yapısını kullanmaktadır. Bu operatörlerde faturasız hat fiyatları Türk Telekom’daki fiyatlarla benzerlik ve farklılıklar gösterebilir. İlgili operatörün bayisi veya müşteri hizmetlerinden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.